Márciusban nagy lendületet vett az ipari termelés a KSH szerint, amiben az autógyártás növekedés mellett az elektronika és az élelmiszeripar bővülése is szerepet játszott. A kedvező adat akár az első negyedéves GDP növekedésére is érzékelhető hatást gyakorolhatott, hiszen tavaly nyár óta nem növekedett olyan gyorsan az ipari termelés, mint most. Márciusban 9 százalékkal nőtt a termelés naptárhatástól tisztított adatok alapján az előző év azonos időszakához képest a februári 6 százalékos bővülés után. Nyers adatok szerint 11,6 százalékkal nőtt a termelés. A negyedéves statisztika így igazán erős lett: az idei első három hónapban 8 százalékkal nőtt az ipar a tavaly január és március közötti időszakhoz viszonyítva. Ez pedig azt jelenti, hogy a GDP növekedéséhez termelési oldalról jelentősen hozzájárulhatott az ipar bővülése.
Mikó Ildikó, a KSH szakértője a Világgazdaságnak elmondta, hogy az autóipar továbbra is nagyon jelentősen növekedett, így az ágazat márciusban is az ipar igazi húzóereje volt, de a bővüléshez hozzájárult az elektronika és az élelmiszeripar növekedése is. Hozzátette, hogy az exportértékesítés erős volt. Kérdésünkre kiemelte, hogy az orosz embargó hatása nem látszik a számokon. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza szerint a Suzuki modellváltása és a Mercedes kapacitásainak további bővítése adhatott új lendületet az ipari termelésnek. Mikó Ildikó hozzátette, hogy a négy nagy hazai autógyár mellett a beszállítói termelésének növekedése is hozzájárult az ipar bővüléséhez.
A külső keresletben nem látszott ilyen dinamikus bővülés, ezért részben országspecifikus tényezők állhatnak a vártnál gyorsabb növekedés mögött – vélekedett Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza. Suppan pedig azt emelte ki, hogy az előző kéthavi adatot is jelentősen felfelé módosította a KSH, így az első negyedévben érdemben gyorsult az ipari termelés a tavalyi utolsó negyedévhez képest, így a jövő héten megjelenő GDP-adat is gyorsulást mutat a tavalyi utolsó negyedévhez viszonyítva. Akkor éves alapon 3,4, negyedéves szinten pedig 0,8 százalékkal nőtt a GDP. Egészen addig, amíg az európai konjunktúra felfutóban van és az autók iránti kereslet erősödik, addig a magyar ipar is növekedhet – vélekedett Barczel Vivien és Ürmössy Gergely. Az Erste elemzői szerint a következő hónapokban is folytatódhat termelés bővülése. Suppan is az ipari termelés dinamikus bővülésére számít, elsősorban a motorgyártás, gumigyártás, autóipari beszállítók és a vegyipar területén. Az újra emelkedő ipari bizalmi indexek, az új megrendelések és a rendelés állomány alakulása továbbra is élénk dinamikát támasztanak alá – tette hozzá.
Az Erste szakértői úgy látják, hogy idén 7 százalék körüli mértékben nőhet az ipari terelés, a TakarékBank elemzői ennél kissé optimistábbak, 7,5 százalékos bővülést várnak. Kondrát Zsolt, az MKB Bank szakértője is hasonlóan magas növekedést vár, azonban azt is hozzáteszi, hogy a GDP-számítás szempontjából fontos ipari hozzáadott érték ettől elmaradva, 6,5-7 százalék között növekedhet. Németh Dávid, a K&H Bank elemzője nem ennyire derülátó, aki a termelés lassabb, 6 százalékos bővülését prognosztizálja.
Egészséges szerkezetű növekedés
Az első negyedévben – az eddig ismert adatok szerint – jelentősen növekedhetett a GDP. Az ipar gyors növekedése mellett az építőipar is jól teljesített: a januári 8 százalék után 5-tel nőtt a termelés februárban, igaz, a rendelési adatok további lassulást valószínűsítenek. A szolgáltatások növekedését a fogyasztás bővülése támogathatja, amire az utal, hogy a kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben közel 7 százalékkal nőtt. Igaz, ebben nagy szerepet játszhat az online kasszák okozta fehéredési hatás. A szolgáltatásokon belül turizmus szintén jól teljesíthetett, hiszen a szálláshelyek forgalma nagyot nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.