BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább nő a lízingpiac

Nagyjából ötödével növekedett az első negyedévben is a magyarországi lízingpiac az első negyedévben. Az emelkedésben most is komoly szerep jutott a jegybank növekedési hitelprogramjának. A legerősebb növekedést a mezőgazdasági gépek finanszírozásánál mutatta ki a Magyar Lízingszövetség.

A hazai lízingpiacon 107 milliárd forintot ért el a finanszírozott összeg az első negyedévben, amely nagyjából 20 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit – derül ki a Magyar Lízingszövetség honlapján közölt adatokból. A szerződések száma is tovább bővült 2014 első három hónapjához képest, a 18 142 ügylet 4,22 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Ennek alapján jelentősen emelkedett az egy szerződésre jutó összeg az első negyedévben.

A jó teljesítményben – hasonlóan 2014 egészéhez – ismét kiemelt szerep jutott a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának: a támogatott konstrukció segítségével összesen 25 milliárd forintnyi szerződést finanszíroztak a lízingcégek az első három hónapban, amely az összes új szerződés 24 százalékát jelentette. Az autó- és kishaszonjármű-finanszírozásban 15, a teherautóknál és buszoknál 19 százalékot ért el az NHP keretében kihelyezett pénzek aránya, ám a gépeknél – 11,9 milliárd forintnyi szerződéssel – megközelítette az 50 százalékot.

Ami az egyes üzletágakat illeti, a legnagyobb mértékű növekedés a mezőgazdasági gépeknél kövekezett be: ott a 9,5 milliárd forintnyi új kihelyezés 63,7 százalékos bővülést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. Hasonlóan szép növekedést ért el a teherautó és busz szegmens, ahol a 32 milliárd forintos finanszírozott összeg majdnem 40 százalékos bővülést jelentett. Az autófinanszírozási üzletág 29,44 milliárdos új finanszírozott összeget produkált, ami 22 százalékos bővülést jelent, a flottafinanszírozás 21 milliárdja viszont stagnálást jelent a bázishoz viszonyítva.

Mindezek alapján az új kihelyezések megoszlása nem sok újat mutat az előző évben tapasztalthoz képest: a 107 milliárdnyi új kihelyezésből az autó- és flottafinanszírozás összességében több mint 50 milliárd forinttal részesedett, a teherkocsik és buszok 32 milliárd forintot adtak, míg a gépeknél 24,4 milliárd forintnyi új szerződést mutatott ki a Magyar Lízingszövetség.

A szervezet adatai szerint a finanszírozott összeg tavaly az év egészében 453 milliárd forintot ért el, ami 24 százalékkal haladta meg a 2013-as értéket. A szerződések száma 10 százalékkal, 73 ezerre nőtt. Mindebből az NHP 103 milliárd forinttal részesedett: kisebb mértékben, de hozzájárultak a piaci bővüléséhez az eximbankos lízingrefinanszírozások is, ez a program csak tavaly szeptemberben indult, a töredékévben összesen 6,7 milliárd forintnyi szerződést kötöttek.

A személyautó- és flottafinanszírozás volumene 183 milliárd forint volt tavaly, teherautókat és buszokat 113 milliárd forintért lízingeltek. A haszongépjárművek finanszírozásában 8 százalékos bővülés volt a lízingpiacon, 113,5 milliárd forintot tettek ki a kihelyezések. Dinamikusan, 47 százalékkal nőtt a gépek és berendezések piaca tavaly is, különösen a mezőgazdasági gépeké.

Lassul az autópiac Kínában

Kínában áprilisban 1,7 millió új autót adtak el, ami éves szinten 3,7 százalékos növekedés a márciusi 9,4 százalékos és a februári 6,4 százalékos bővülést követően – közölte az MTI. A Kínai Autógyártók Szövetségének (CAAM) tegnap közzétett adatai szerint a városi terepjárók (SUV) áprilisi éves szintű eladása 48,5 százalékkal bővült, ami nagyjából megegyezett a márciusi 48,8 százalék növekedéssel. A szedánok áprilisi eladásának a visszaesése ugyanakkor 9,6 százalékra ugrott a márciusi 0,4 százalékos csökkenésről. Kínában tavaly 9,9 százalékra lassult az új autók eladásának a növekedése az egy évvel korábbi 16 százalékról.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.