Az agrárlízingpiac akár két számjegyű bővülést érhet el a következő egy-két évben a növekvő forrás- és eszközigények miatt – mondta el a Világgazdaságnak Jenei Viktor. A Magyar Lízingszövetség elnöke szerint a bővülés az export oldaláról is jelentős támogatást kaphat, a kormány ugyanis 2020-ra 10 milliárd euróra növelné a jelenleg 8 milliárd euró körüli értékű agrárexportot.
A lízing, ezen belül is a mezőgazdasági gépek lízingje kifejezett felfutást élt meg az elmúlt években. Az olcsó hitel lehetősége és a lízingnek mint gépbeszerzési formának a növekvő népszerűsége állt annak a hátterében, hogy a traktorpiac tavaly jelentős mértékben bővült 2013-hoz képest.
A hazai lízingpiac egészében 2014-ben az új kihelyezések volumene 453 milliárd forintra rúgott, ami 24 százalékos növekedés éves összevetésben. Ezen belül csak az agrárgép-finanszírozás 72 milliárd forintos tétel volt tavaly, ez 60 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A bővülés döntő részét – csaknem 50 milliárd forintot – a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja keretében helyezték ki a lízingvállalatok. A traktorpiac tavalyi bővülése ráadásul szembemegy a nemzetközi trendekkel: az Agrárgazdasági Kutató Intézet agrárgéppiaci összefoglalója szerint világszerte 5–7 százalékos volt a visszaesés 2014-ben, ez volt a jellemző Európában is.
Az agrárlízingpiacon az idei első negyedévben a finanszírozott összeg 9,5 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbi 5,8 milliárd forintot 64 százalékkal haladja meg, és több mint 50 százalékkal múlja felül a 2013 első három hónapjában elért 6,2 milliárd forintos értéket. Ez idő alatt 1152 szerződés köttetett ebben a szegmensben, szemben a 2013 és 2014 azonos időszakának 500 alatti szerződésszámával.
Az elmúlt hónapokban az agrárlízingpiacon a pénzügyi lízing konstrukciók voltak fölényben, ám ez megfordulhat a támogatások bevezetésével, amikor ismét a hitelezés kerülhet előtérbe – figyelmeztetett Jenei Viktor. A lízingszövetség évek óta szeretné elérni a szabályalkotóknál, hogy a lízinget ne csak a pályázat fenntartási idejének végéig lehessen igénybe venni, de hiába. Így a támogatásokat csak rövid futamidőkkel lehet kombinálni. Pedig a lízing előnyeivel sokkal kisebb önerőket és alacsonyabb árazást lehetne biztosítani – tette hozzá a szövetség elnöke.
A Magyar Lízingszövetség szerint az egyre intenzívebb agrárfinanszírozásban a verseny fokozódni fog. Az is körvonalazódik azonban, hogy bizonyos üzleti igényeket önmagában lízinggel nehéz lesz kiszolgálni, így a banki szolgáltatásokat is kínáló vállalatok egyes területeken előnyre tehetnek szert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.