Bár a Nemzeti Agrárkamarához (NAK) beérkező reakciók szerint a termelőknek, integrátoroknak jelentős bér- és adminisztrációs terhet jelent az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) előírásainak teljesítése a gyorsan romló termények betakarítása során, a Nemzetgazdasági Minisztérium lapunknak küldött válaszában arra hívta fel a figyelmet: a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal karöltve folyamatosan ellenőrzik a rendszer működését, és a gazdaság szereplőitől érkező jelzések alapján fejlesztik azt.
Az EKÁER célja nem csak az, hogy visszaszorítsa az államhatárokat is átlépő áfacsalásokat, és ne kerülhessen forgalomba olyan – elsősorban kockázatos – áru, amelyet nem jelentettek be előre az adóhatósághoz vagy az élelmiszerlánc-biztonsági felügyeleti hatósághoz. A költségvetés és a tisztességes piaci szereplők védelme mellett az élelmiszer-biztonsági szempontok is meghatározzák az EKÁER működését, ezért indokolt a zöldségekre vonatkozó adatok bejelentése – áll a tárca lapunknak eljuttatott válaszában.
Mint azt korábban megírtuk, a gyorsan romló termények – zöldborsó, spenót, paradicsom, kukorica, zöldbab, fejtett bab – esetében problémát okoz, hogy betakarítási időszakban a teherautók gyakorlatilag napi 24 órában közlekednek a szántóföld és a feldolgozóipari egység között, ezért az érintetteknek gyakorlatilag folyamatosan kell EKÁER-számokat igényelniük, ami jelentős pluszmunkával jár. A NAK már márciusban jelezte a minisztériumnak, hogy ezen a területen könnyítésre volna szükség, és konkrét javaslatot is tettek. Azóta már lezajlott a spenót és a zöldborsó betakarítása, és a szakemberek abban bíznak, hogy a csemegekukorica-szezon előtt változik a szabályozás.
A nemzetgazdasági tárcánál vizsgálják a beérkező javaslatokat, és ha indokolt, egy esetleges jogszabály-módosítás során figyelembe is veszik azokat, persze az elsődleges szempont az EKÁER hatékonysága.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.