A kormány úgy döntött, hogy segít az autó- és fogyasztási devizahitellel rendelkezőkön, a kölcsönök forintosításához azonban meg kell állapodni a bankokkal is – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) miniszterhelyettese.
Magyarországon több mint 200 ezer ügyfélnek van autó- vagy fogyasztási devizahitele, illetve lízingszerződése, az állomány meghaladja a 300 milliárd forintot. Sok adós többféle hiteltípusban is érintett, 30 ezernek közülük jelzáloghitele is van, és több tízezer ügyfél rendelkezik párhuzamosan gépjármű- és személyi kölcsönnel.
Tállai hangsúlyozta: a hitelek forintosítása önkéntes alapon történik, és megpróbálják az ügyfeleket a programban való részvételre ösztönözni, ennek részleteiről azonban nem beszélt. Egyes bankok a jelzáloghitelek forintosítása során az autó- és személyi hiteles klienseknek is felajánlották a forintosítást, ezzel a lehetőséggel azonban kevesen éltek.
Az érdektelenség okát a minisztériumban is csak találgatják, Tállai szerint talán a hátralévő futamidő rövidsége miatt maradtak sokan a devizás konstrukcióknál.
A forintosítás során a kormány betartja majd az EBRD-vel kötött megállapodást – mondta Tállai. Ennek értelmében újabb terheket nem háríthat az állam a bankokra a beleegyezésük nélkül. A Magyar Bankszövetség korábban hangsúlyozta, hogy csak piaci árfolyamon forintosítanák ezeket a hiteleket, ennél kedvezményesebb árfolyamról kizárólag akkor lehet szó, ha a bankok veszteségét kompenzálják. A forintosítás során a jegybanki devizatartalék bevonására is számít a kormány.
A devizahiteles elszámolás mérlegéről a miniszterhelyettes elmondta: 2,1 millió értesítőt küldtek ki a pénzügyi intézmények, ezeknek körülbelül 5 százalékára, 105 ezer szerződésre érkezett reklamáció az ügyfelektől. A panaszok döntő részét a hitelintézetek elutasították, a Pénzügyi Békéltető Testülethez eddig 4600 kérelem jutott el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.