BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elégedettebbek a magyarok

Elégedettebbek a magyarok az egészségükkel, mint a válság kitörése után, amiben szerepet játszhat, hogy az emberek többet fordítanak egészségügyi kiadásokra. Ugyanakkor egyre több a betegséggel küzdő gyermek. Még mindig túlsúlyosak az emberek, sokat dohányoznak, és sokat is isznak.

Tízből kilenc magyar elégedett volt, vagy legalábbis kielégítőnek tartotta tavaly az egészségi állapotát az európai lakossági egészségfelmérés szerint, ami az öt évvel korábbival összevetve javulást jelent.

A hatezer ember részvételével készült kutatás szerint azoknak az aránya, akik saját egészségüket jónak vagy nagyon jónak tartják, 54-ről 61 százalékra emelkedett, azoké, akik rossznak vagy nagyon rossznak, 15-ről 11 százalékra csökkent. Egyre többen – 2014-ben tízből nyolcan – gondolják úgy, hogy az egészségmegőrzés kulcsa az egészségtudatos életmód. A nők között nagyobb mértékben nőtt azoknak az aránya, akik fontosnak tartják a mozgást, a kiegyensúlyozott táplálkozást, a megelőzést.

A kórházi ellátással kapcsolatos elégedetlenség 20-ról 23 százalékra nőtt, a fogorvosival pedig 7-ről 10-re, a szak- és háziorvosokkal szemben viszont kevesebben voltak elégedetlenek. A 2014. évi adatok azt mutatják, hogy bár a lakosság egészségtudatossága emelkedik, kevesen jutnak el addig, hogy tegyenek is érte, az egészség-magatartás fő mutatói ugyanis nem jeleznek javulást.

Az alkalmi dohányosok aránya ugyan csökkent, a rendszeres dohányzóké azonban enyhén emelkedett, 27-ről 28 százalékra a felmérés szerint. A legkedvezőtlenebb változás a 18–34 éves férfiak dohányzási szokásaiban történt, ahol a dohányosok aránya 36-ről 42 százalékra emelkedett. A teljes felnőtt lakosság 5,4 százaléka tartozott 2014-ben a nagyivók közé a bevallott értékek alapján, ami felülmúlja a 2009-es 4,6 százalékot. A túlsúlyosak és elhízottak aránya nem változott 2009 és 2014 között, 54 százalékon stagnált.

A lakosság egészségi állapota így csak lassan képes javulni. A KSH egyik kiadványa szerit a magyarok ezer lakosra jutó halálozása az 1993-as csúcs után 2014-re 12 százalékkal kevesebb lett, miközben a halálozások száma 16 százalékkal, összesen 24 ezer fővel csökkent, 2014-ben 126 ezer főt tett ki. Ezzel jelenleg az 1970-es évek szintjén van, az ezredforduló óta a halálozás lassan csökken, kisebb ingadozások mellett. A csecsemőhalandóság minden eddiginél alacsonyabb, ezer élve szülöttre számítva 4,6 volt.

A halandóság mérséklődése elsősorban a halálesetek feléért felelős keringési halálozás javulásának hatása, a negyedét jelentő daganatos halálozás terén ugyanis nincs kedvező változás. Két évtizede a keringési betegségek miatt meghaltak közel ötödének halálát heveny szívizomelhalás (infarktus) okozta. Ez az arány a következő tíz évben 15 százalékra, 2013-ra pedig 10 százalékra csökkent. Az utóbbi néhány évben volt határozottabb a mérséklődés.

Az európai lakossági egészségfelmérés szerint az egészségtudatosság a felsőfokú végzettségűek között sokkal gyakoribb. A halálozás visszaszorulásának valószínű magyarázata a korábbinál sokkal eredményesebb terápia.

A háziorvosi rendelőket legtöbben különböző szívbetegségek és azzal összefüggő problémák (zsíranyagcsere-rendellenességek, cukorbetegség) miatt keresik fel, de a mozgásszegény – és különösen az ülőmunkával járó – életmód is sok panaszt okoz. E két betegségcsoport után azonban az idült alsó légúti betegségek miatt kezelik a háziorvosok a legtöbb pácienst. Magyarország a légzőszervrendszer betegségei miatt bekövetkezett halálozásban az unió legutóbbi, 2011-es adatai szerint a középmezőnybe sorolható, a krónikus alsó légúti betegségek tekintetében azonban Dániát követően a második. A magyar férfiak 100 ezer lakosra jutó, krónikus alsó légúti betegség miatt bekövetkezett halálozási arányszáma uniós viszonylatban a legmagasabb.

Közben a gyerekeknél is egyre több betegség jelentkezik. A 18 éves és fiatalabb lányok és fiúk körében a legutóbbi, 2013-as megfigyelés szerint a különböző bőrgyulladások, az asztma és a vérszegénység voltak a leggyakoribb betegségek. A fiúk közül legtöbben – tízezerből 685 – asztmában szenvedtek, a lányok legtöbbször bőrproblémákkal – tízezerből 472 – keresték fel háziorvosukat. Az utóbbi évtizedben több mint kétszeresére nőtt az asztma, közel kétszeresére a cukorbetegség, több mint másfélszeresére a magasvérnyomás betegség és több mint ötödével a vérszegénység, a rosszindulatú daganatok és a hátgerinc-elváltozások tízezer lakosra jutó aránya a 18 évesek és fiatalabbak körében.

Rontja a helyzetet az elvándorlás

A KSH szerint a háziorvosi ellátást érzékenyen érinti az orvosok elvándorlása. Hazánkat 2011-ben hagyta el a legtöbb, 1200 orvos a válság kezdete óta, azóta számuk lassan mérséklődik. Tavaly 948-an vállaltak külföldön munkát.

A 2014-ben külföldre távozott orvosok közel negyede háziorvos, belgyógyász, aneszteziológus, gyermekgyógyász vagy sebész volt. Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ első, 2004-es adatai óta 534 háziorvos hagyta el az országot.

Az utóbbi évtizedben a finanszírozásban egyre nagyobb szerepet vállalt a magánszektor, míg az államháztartás részesedése csökkent. Magyarországon 2012-ben a GDP 7,7 százalékát, 2209 milliárd forintot költöttek az egészségügyre. A kiadások legnagyobb szeletét jelentő gyógyászati termékek finanszírozásában 2008-tól a magánszektor aránya meghaladta az államháztartásét, és 2012-ben aránya közel 60 százalék volt. A magánszektor gyógyászati termékeket fedező kiadásainak háromnegyedét a háztartások állták.

A 2014-ben külföldre távozott orvosok közel negyede háziorvos, belgyógyász, aneszteziológus, gyermekgyógyász vagy sebész volt. Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ első, 2004-es adatai óta 534 háziorvos hagyta el az országot.

Az utóbbi évtizedben a finanszírozásban egyre nagyobb szerepet vállalt a magánszektor, míg az államháztartás részesedése csökkent. Magyarországon 2012-ben a GDP 7,7 százalékát, 2209 milliárd forintot költöttek az egészségügyre. A kiadások legnagyobb szeletét jelentő gyógyászati termékek finanszírozásában 2008-tól a magánszektor aránya meghaladta az államháztartásét, és 2012-ben aránya közel 60 százalék volt. A magánszektor gyógyászati termékeket fedező kiadásainak háromnegyedét a háztartások állták. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.