Bár pontos felmérések még nincsenek, várhatóan jelentősen csökkentette a kukoricatermés mennyiségét az elmúlt napok hőhulláma, a kánikula ugyanis épp a növény virágzásának idején érkezett. „A szakértők szerint egyetlen, hőségben eltelt nap akár 200 ezer tonnával is visszavetheti a várható terméseredményt a kukorica esetében” – mondta el a Világgazdaságnak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnökhelyettese arrról beszélt munkatársunknak, hogy az eredeti várakozások szerint akár 9 millió tonna kukorica is teremhetett volna az idén, most ennél jóval kevesebb lesz. Ám hogy pontosan mekkora a kiesés, ma még nehéz megmondani.
Mivel a kánikulai időszak öt napig tartott, egyáltalán nem lehetetlen, hogy egymillió tonna kukorica beérése is elmarad a hőhullám miatt. Ha így van, a kieső termelési érték elérheti a 35-40 milliárd forintot.
A hőség ráadásul már 30 fok felett értendő abban az esetben, ha nincs csapadék, így hajnali harmat sem. Ha a nappali felmelegedés után éjjelre sem hűl le a levegő, akkor kárt szenved a kukorica pollenje. Az elmúlt napok hőségére az volt a jellemző, hogy éjjel sem ment a hőmérséklet 25 fok alá, hajnali harmat tehát nem tudott képződni. Petőházi Tamás szerint külön probléma az is, hogy a hőhullám okozta veszteségeket nem is igazán lehet enyhíteni, a gazdák legfeljebb azt várhatják, hogy minél hamarabb normalizálódjon az időjárás.
A tavaszi vetésű, őszi betakarítású növények, így például a kukorica és a napraforgó állapota mindeddig jó volt, nagy kérdés, hogy a mostani hőhullám miatt mennyi termés veszik oda. Ezen növények beéréséig még sok idő van hátra, az eddigi ígéretes táblák miatt a szakértők úgy vélték, idén jó termésre van kilátás. Az ugyanakkor már korábban is egyértelmű volt, hogy a tavalyi rekord minden bizonnyal nem ismétlődik meg. A várhatóan csökkenő termésmennyiség mellett az árak sem alakulnak igazán kedvezően a termelők számára. A kukorica tonnáját mindössze 38-40 ezer forint környékén kötik le, ez jóval alacsonyabb a korábbi évek szintjénél, amikor tartósan 50 ezer forint felett mozogtak a piaci árak.
Az őszi, kalászos gabonák aratása jelenleg is zajlik, sőt a legkorábban betakarított árpa aratása már szinte mindenhol be is fejeződött. „Kicsit jobb árpatermés lett, mint amit előzőleg vártunk, és az is kedvező, hogy az árak is felfelé mozdultak el” – mondta el ezzel kapcsolatban Petőházi Tamás. A búza aratása is zajlik, ennek a növénynek 20-25 százalékát aratták le mostanáig. „A búza esetében meglehetősen vegyes a kép, mennyiségre és minőségre is korai lenne még jósolni. Ez már csak azért is igaz, mert a gazdák általában a gyengébb területek aratásával kezdenek” – tette hozzá a GOSZ elnökhelyettese.
A búza esetében ugyanakkor alapvetően jó minőséget várnak a gazdák, és különösebb országos méretű megbetegedés sem gyengíti az idei termést. Tény ugyanakkor az is, hogy az ország egyes pontjain már korábban aszályos időjárás alakult ki, helyenként nem esett a búza fejlődéséhez elegendő csapadék.
Tavaly rekordok születtek
Nem várták a szakértők idén azt, hogy megismétlődik a tavalyi év eredménye, akkor ugyanis – legalábbis a mennyiséget tekintve – meglehetősen jó esztendőt zárhattak a gazdák. 2014-ben sok lett a búza, bár jelentős része takarmányminőségű volt csak, és kifejezetten jó árpatermésnek örülhettek a gazdák. Tavaly egyébként rekordot döntött a kukorica, a napraforgó és a repce termése. A szántóföldi növénytermesztés eredménye azért is volt jelentős, mert a felsorolt három növény adja a hazai mezőgazdasági kibocsátás több mint 26 százalékát. Tavaly azonban már alacsony szinten mozogtak az árak, és az átlagtermésekben is nagy országos szórás mutatkozott, ezért a termelők egy része így is ráfizetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.