Az év első felében 9,3 százalékkal több üzemanyagot értékesítettek a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) tagjai, mint 2014 azonos időszakában. „A változás féléves szinten is hasonló arányú és mértékű volt, mint az első negyedévben, és az okok sem változtak” – válaszolt a Világgazdaságnak a hazai benzin- és dízel-kiskereskedelmi piac jelentős részét lefedő szövetség főtitkára.
Wilde György szerint a vásárlások elsősorban az üzemanyagok kedvező ára és a gazdaság élénkülése miatt nőttek – a gazdaság növekedése főként a gázolajvásárlásokat ösztönözte –, és tovább érződött annak a hatása is, hogy a személyautó-vásárlásokon belül emelkedik a dízelesek aránya. Hosszabb ideje változatlan trend az is, vagy egy stabil vásárlóréteg, amely kész megfizetni a prémium üzemanyagok árát, és az is, hogy eközben rohamosan szűkül a 98-as benzin iránti igény. (Vannak töltőállomások, amelyek 98-ast már nem is kínálnak.)
A MÁSZ-tól kapott adatok szerint az említett prémium üzemanyagok piaca bővült a legjobban. Ez a benzinek esetében 28 százalékos, a dízelnél pedig 35,3 százalékos növekedést takar. A már egyébként is csak kis mennyiségben fogyó 98-as benzin forgalma 28 százalékkal tovább esett.
Az értékesített mennyiség alapján legnépszerűbb hajtóanyag a gázolaj maradt. Ebből 854,4 millió liter kelt el, vagyis 12,8 százalékkal több, mint 2014 első hat hónapjában.
A második legkeresettebb terméknek továbbra is a 95-ös benzin bizonyult. A MÁSZ tagvállalatai 572,4 millió litert adtak el belőle, 2,5 százalékkal többet az összehasonlító időszakénál.
A hazai üzemanyag-kiskereskedelem MÁSZ-on kívüli tagjai olyan kisebb (szakzsargonban fehér) hálózatok, amelyek mögött nem állnak nagy (színes) márkák. Az esetenként csak egy-egy fehér töltőállomást üzemeltető vállalkozások jellemzően kevesebb szolgáltatást nyújtanak, mint a színesek, és azoknál alacsonyabb árakkal dolgoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.