BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az év üzlete az irodapiacon

Az év eddigi legnagyobb irodapiaci üzletét ütötte nyélbe a a Morgan Stanley Real Estate Investing vezette konzorcium, amelynek tagja a Veres Tibor érdekeltségében lévő Wallis-csoporthoz tartozó Wing ingatlanfejlesztő és -befektető cég, valamint a CC Real osztrák bevásárlóközpont-kezelő és -befektető. A társulás megvásárolta ugyanis a MOM Park, a West End és az EMKE irodaházát.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb magyarországi ingatlanpiaci tranzakciójának keretében új tulajdonoshoz került a MOM Park Bevásárlóközpont és Irodaház, a West End Business Center és az EMKE-irodaház. A portfóliót az AEW Europe-tól a Morgan Stanley Real Estate Investing vezette konzorcium vette meg, amelynek tagja még a Veres Tibor érdekeltségében lévő Wallis-csoporthoz tartozó Wing ingatlanfejlesztő és -befektető cég és a CC Real osztrák bevásárlóközpont-kezelő és -befektető. A július 31-én lezárult ügylethez a pbb Deutsche Pfandbriefbank és az Erste Group Bank nyújtott 126 millió eurós készfizető hitelkeretet.

Az ingatlanportfólió része a 31 500 négyzetméteres budai bevásárlóközpont, a MOM Park a hozzá tartozó mintegy 19 300 négyzetméteres irodaépülettel együtt. Ezenfelül a mintegy 28 800 négyzetméteres pesti West End Business Center (ez a Nyugati pályaudvarnál lévő Westend City Centerrel szemben lévő irodaház), továbbá a 13 700 négyzetméteres EMKE-irodaépület.

A magyar ingatlanbefektetési piac az elmúlt időszakban már növekedést mutatott a tranzakciók volumenében, és arra számítunk, hogy ez az év hátralévő részében is folytatódni fog – mondta Richard Wilkinson, az Erste Group Bank kereskedelmi ingatlandivíziójának vezetője.

Martin Tamborsky, az Erste Group ingatlanpiaci elemzője szerint a magyar ingatlanbefektetési piac hasonló volumeneket ér el idén, mint 2014-ben, ám más kelet-közép-európai piacokhoz képest még mindig lemaradást mutat. Tavaly mintegy 450-460 millió euró értékű, bevételt termelő, valamint 130-140 millió eurónyi, bevételt nem generáló ingatlan cserélt gazdát itt. A magyar piaci szereplők (elsősorban az FHB-csoport, a Futureal és a Magyar Nemzeti Bank) igen aktív vásárlóknak számítottak tavaly. Az EU-ból és az Egyesült Államokból érkező befektetők várhatóan egyre komolyabb aktivitást fejtenek ki a magyar piacon, ahol a hozamok csökkenő tendenciát mutatnak. A legjobb hozam az irodai és a kereskedelmi ingatlanok terén 7,25 százalék, az ipari ingatlanok körében pedig 9,25 százalék. Az ingatlanok és a kötvények közti hozamkülönbség rekordmagasságba kúszott, lökést adva az ingatlanbefektetéseknek. Varsóval és Prágával ellentétben Budapesten nem tapasztalható az új irodaterületek nagymértékű megjelenése, ezért az üresedési ráta csökken – értékelte a piacot Martin Tamborsky.

Információink szerint a piacon már régóta számítottak erre a tranzakcióra: az AEW Europe tevékenysége ezzel a lépéssel lényegében megszűnik Magyarországon. „Egyértelműen ez a legnagyobb tranzakció eddig idén, ami azt jelzi, hogy megérett az idő a befektetői bizalom visszatérésére. Erre utalnak a fokozatosan csökkenő üresedési ráták és a bérleti díjak is, amelyeknek a szintje stabilan tartja magát. Mivel ez az egy tranzakció megközelítőleg kiteszi az első féléves volumen 80 százalékát, és az év második felében továbbiak lezárása is várható, az ingatlanbefektetési piac erős évet zárhat” – mondta lapunknak Lindwurm György, a DTZ befektetési üzletágának társigazgatója. Eddig a 20 millió euró alatti ügyletek voltak a legjellemzőbbek, ez a tranzakció azonban nemcsak a teljes vételárat tekintve extrém: a MOM Park és a Westend Business Center ugyanis a 2015-ös értékesítési toplistán önmagában is az első két helyet foglalja el immár, tudtuk meg a szakembertől.

Az AEW Europe által értékesített portfólió annyiban is különleges, hogy igencsak vegyes elemeket tartalmaz az alacsonyabb kihasználtságú irodáktól a szinte teljesen bérbe adott épületekig. A válság óta eltelt években a befektetők nagy része arra törekedett, hogy csak biztonságos, stabil hozamú ingatlanokat vásároljanak, illetve főleg az irodapiacon és kiskereskedelmi piacon kerestek aktívan – ez a trend is megváltozott. „2015 első felében több ipari ingatlan is gazdát cserélt, és továbbra is nagy a kisebb értékű, jól bérbe adott ingatlanok iránti érdeklődés” – tette hozzá Lindwurm György.

A White Star megvásárolja az AIG ingatlandivízióját

Új névvel és tulajdonossal folytatja működését Magyarország és a kelet- és közép-európai régió meghatározó ingatlan-társasága: a White Star Real Estate LLC (White Star) megvásárolta az AIG korábban AIG/Lincoln néven működő fejlesztési és ingatlankezelési üzletágát – jelentette be kedden a két cég. A vállalat új neve White Star Real Estate LLC lesz. Az AIG megtartja többségi tulajdonát az ingatlanvagyonban és hosszú távú vagyon- és ingatlankezelési megállapodást köt a White Starral.

A cég korábban több mint 50 fejlesztési projekt megvalósítását irányította, a befejezett irodai-, kiskereskedelmi-, logisztikai- és lakó-ingatlanok összterülete meghaladja a 2,5 millió négyzetmétert, emellett jelenleg több mint 1,6 millió négyzetméter intézményi ingatlan üzemeltetését is ellátja.


A cég korábban több mint 50 fejlesztési projekt megvalósítását irányította, a befejezett irodai-, kiskereskedelmi-, logisztikai- és lakó-ingatlanok összterülete meghaladja a 2,5 millió négyzetmétert, emellett jelenleg több mint 1,6 millió négyzetméter intézményi ingatlan üzemeltetését is ellátja. Fémillió négyzetmétert tervez a Wing A Wing több mint 15 éves fennállása alatt 400 ezer négyzetméter ingatlant fejlesztett, saját portfoliója 300 ezer négyzetméter, amelynek értéke meghaladja a 150 milliárd forintot. A legnagyobb magyar magasépítő cégből, a Marketből nemrégiben kiszálló Wing a Váci úti V17 irodaházát 2016 közepén adja át, nemrégiben pedig a Magyar Telekom állapodott meg a cég új, 55 ezer négyzetméteres székházának megépítéséről és bérletéről. A cég terveiben félmillió négyzetméternyi fejlesztési projekt szerepel. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.