BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzügyileg megzuhant a Gazprom

Elképesztő mértékben romlanak az orosz Gazprom mutatói. Már az is kérdés, hogy meddig tartható fenn a világ valaha legnagyobb gáztermelőjének tevékenysége, legalábbis az Eurasianet.org szerint, amelyet a Vedomosztyi idéz. A fő baj az, hogy a Gazprom, amely a Kreml egyik leghatékonyabb geopolitikai fegyvereként kénytelen működni, nem járhat el a saját üzleti érdekei szerint. Bele is rokkanhat.

Míg a gázóriás piaci értéke 2008 májusában még 367,27 milliárd dollár volt, és tíz éven belül megcélozta az ezermilliárd dollárt is, most 51 milliárd dollár körül jár. Ekkora zuhanást nem produkált a világ 5000 legnagyobb vállalatának egyike sem a Bloomberg Business News adati alapján. Néhány friss szám: az év első felében a Gazprom gáztermelése 12,9 százalékkal esett, így az éves szinten csak a 414 milliárd köbméteres mélypont érhető el, holott már a tavalyi 444 milliárd köbméter is 9 százalékos esést takart. A társaság exportbevétele 2015 első öt hónapjában 35,8 százalékkal, 18,8 milliárd dollárra esett, tavalyi adózott eredménye pedig 2,8 milliárd dollár volt, ami 12,5-e a 2013-asnak.

A világ legnagyobb olaj- és gázkészleteivel rendelkező tőzsdecégének gyenge szereplését főtulajdonosa, a Kreml az alacsony olaj- és gázárakkal, valamint az enyhe telekkel magyarázza. Csakhogy azok az olajcégek, amelyek 2008-ban a Gazprom mellett a legnagyobbak közé tartoztak, ma is élen állnak, az említett „meleg” teleken pedig, amíg a Gazprom veszített nyugat-európai piacából, addig fő riválisai, a norvégok növelték a hányadukat, néhány negyedévben pedig jócskán fölé is kerültek.
Beszédesek azok a tények és számok is, amelyek a „Kreml kedvenc geopolitikai fegyvere” pozícióból következnek. A Gazprom nagy médiumokat volt kénytelen megvásárolni és a Kreml szócsövévé tenni a cikk szerint. Szintén politikai megfontolásokból szerzett külföldi érdekeltségeket, és szponzorálta a példátlanul drága szocsi olimpiát. Közben azért, mert a Kreml támogatja a kelet-ukrajnai szakadárokat, a társaság ukrajnai exportja a 2010-es 36,4 milliárd köbméterről 2015 első felére 3,7 milliárdra zuhant, majd megszűnt. A Kreml 2014–2015-ös ukrajnai gázblokádja lényegében úgy eredménytelen, hogy a Gazprom elesett közel 6 milliárd dollártól, európai vevői pedig új gázeladókat keresnek.

A társaságnak „geopolitikailag fontos”, de pénzügyileg kockázatos projekteket is kell indítania. Az elemzők a fejüket fogják a Török Áramlat első szála 3,3 milliárd eurós, illetve az Északi Áramlat két új vezetéke 9,9 milliárd eurós lefektetési költségeinek hallatán. E kiadások végső összege 23,1 milliárd euró lehet. Hab a tortán, hogy az Északi Áramlaton ezer köbméter gáz 43 dollárért továbbítható, míg a tranzitból 2019 után kihagyandó Ukrajnán át 33 milliárd dollárért.

A kegyelemdöfésnek a 2014-ben kötött kínai gázmegállapodás ígérkezik, amelytől a Gazprom 30 év alatt 400 milliárd dollárt vár. Csakhogy a beruházás akár 100 milliárd dollárjába is kerülhet, míg a fenti bevételbecslés 100 dolláros hordónkénti olajár mellett született. Most egy hordó olaj 50 dollárba kerül. A társaság „geopolitikai” projektjei együtt 125 milliárd dollárt vihetnek el a cikk szerint. Ez a Gazprom piaci értékének a két és félszerese.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.