Nehéz megjósolni, hogy pontosan milyen hatással lesz a szántóföldi növényekre a mostani, ismét pusztító hőhullám, de az biztos, hogy óriási károkra kell felkészülni – mondta el a Világgazdaságnak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke lapunknak elmondta: a kukorica és a napraforgó is megszenvedi a sorozatos, forró időszakokat.
A kukorica esetében Vancsura József szerint igazán komoly bajokra kell felkészülni, a hőség miatt végül be nem érő termés országosan elérheti az 1-2 millió tonnát is. „A korábbi, optimista várakozások szerint még 6,9 tonnás hektáronkénti átlagterméssel számoltunk. Ez az ország egészére nézve – figyelembe véve a kukorica 1,2 millió hektáros vetésterületét – eredetileg bőven több mint 8 millió tonna kukoricát jelentett volna” – mondta el Vancsura József. Mivel a májusi időjárás nagyon kedvezően alakult a tavaszi vetésű növények számára, az optimista várakozások szerint akár 9 millió tonna kukorica is teremhetett volna az idén. „Mára ez a mennyiség elérhetetlennek tűnik, a mostani becslések szerint az ország kukoricatermése egészen biztosan 7 millió tonna alatt lesz az idén” – tette hozzá. Ilyenformán a kieső termésmennyiség értéke csak a kukorica esetében valahol 40-80 milliárd forint körül alakul.
Szakértők szerint egyetlen, hőségben eltelt nap akár 200 ezer tonnával is visszavetheti a várható terméseredményt a kukorica esetében. A korábbi hőhullámok egyike, a július eleji ráadásul éppen a növény virágzásakor érkezett, így a „kiégett” pollenek miatt eleve jelentősen csökkent a várható termésmennyiség. Az azóta eltelt időszak kánikulai napjai pedig tovább rontották az esélyeket, hiszen az egyre szárazabb talajból nem tud elegendő nedvességet felszívni a növény, a hősokk és a kiszáradás miatt pedig összecsavarodik, „furulyázik” a levele országszerte. Szakértők szerint ebben a fázisban már valóban nagy a baj.
A GOSZ elnöke szerint a kánikula alaposan károsította a napraforgót is, igaz, kisebb mértékben, mint a kukoricát. A hőség a napraforgónál az érés kezdetén érkezett, és várhatóan felgyorsítja annak folyamatát. Félő ugyanakkor, hogy a folyamat végén minőségében gyengébb lesz a termés, amelyet csak alacsonyabb áron lehet értékesíteni. A napraforgó esetében ugyanakkor még sok a kérdőjel, egyelőre nem lehet megbecsülni, hogy ennél a növénynél mekkora kárt okozott az aszályos, forró nyár.
Nem várható ugyanakkor, hogy a visszaesés miatt a kukoricaárak érdemben emelkedni kezdenek, vagyis a kisebb termés okozta bevételkiesést nem képes ellensúlyozni egy esetlegesen megnövekvő piaci ár. „A tavalyi 9 millió tonnás kukoricatermés rekord volt, a 7 millió tonnás vagy az alatti országos termés esetén még nincs piaci zavar. A takarmányfelhasználás évi 2-3 millió tonna között mozog, az etanol- és izocukorgyártás igénye 1,3 millió tonna” – mondta el a Világgazdaságnak Pótsa Zsófia. A Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára hozzátette: a kevesebb kukorica azt jelenti, hogy minden bizonnyal kisebb lesz az export is. Ez már a tavalyi rekordtermés mellett sem volt kiugró: a májusi exportadatok szerint várhatóan a tavalyról átmenő kukoricakészlet eléri az egymillió tonnát. A készletek egyébként világszerte nagyok, ezért sem várható, hogy érdemi árnövekedés következzen be – tette hozzá Pótsa Zsófia.
Meglátszik a GDP-n is
A kukorica és a napraforgó termése azért is fontos, mert az agrárium és még a nemzetgazdaság egésze szempontjából is jelentős, GDP-t formáló tételekről van szó. A hazai mezőgazdaság gerincét a szántóföldi növénytermesztés adja. Míg azonban az őszi vetésű, már learatott kalászos gabonák eredményei jók lettek az idén, a szintén „pénzes növénynek” tartott kukorica- és napraforgótermés egy részét tönkreteszi a kánikula. A hőség okozta kár valószínűleg a GDP-n is érezhető lesz majd, hiszen az említett két növény adja a mezőgazdaság kibocsátásának hozzávetőleg ötödét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.