2014 során az 500 legnagyobb közép-európai vállalat átlagos éves árbevétel-növekedése nem érte el a régió legnagyobb gazdaságainak szerény GDP növekedését. 2014-ben a vállalatok euróban mért árbevételének átlagos növekedése csak 0,3 százalék volt. Ez messze elmarad a 2011-es 9,8 százaléktól, és nem éri el az országok GDP növekedését sem: Magyarország (3,6 százalék), Lengyelország (3,4 százalék), Románia (2,8 százalék), illetve Szlovákia és Csehország (mindkettő 2,0 százalék).
A képet a csökkenő olaj- és szénárak miatt az energiaszektor cégeinek árbevételesése árnyalja; ezen kívül a villamosenergia és gázpiacok eredményei is látványosan csökkentek a 2014-re végig jellemző magas átlaghőmérséklet miatt. Valójában a régió legnagyobb energiavállalatainak mintegy 60 százaléka az árbevétel csökkenésével számolt, ami 3,3 százalékos átlagos csökkenést jelent a szektorban.
Ezzel szemben a gyártóipar, illetve a fogyasztási cikkek ipara és a közlekedési ágazat szintén stabil, 3,1 százalékos illetve 1,9 százalékos árbevétel-növekedést ért el. 2015 első negyedévében az 500 cég euróban számított átlagos árbevétele 1,7 százalékkal nőtt 2014 ugyanazon időszakának 3,1 százalékos csökkenéséhez képest. A régió legnagyobb vállalatai által képviselt főbb szektorok (fogyasztási cikkek, közlekedés, energia és erőforrások, valamint gyáripar) továbbra is az árbevétel több mint 90 százalékát teszik ki.
Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere elmondta: „A GDP változásai nagyrészt a Nyugat-Európába irányuló export növekedésének köszönhetőek, amelyet sok esetben az euróval szemben ingadozó helyi valuták ösztönöznek. A legtöbb közép-európai országban növekedett a fizetések nominális és reálértéke is, miközben a fogyasztási cikkek árai csökkentek, így nőtt a vásárlóerő. Ezért Horvátország és Ukrajna kivételével – előbbiben 0,4 százalék, utóbbiban megközelítőleg 6,8 százalék volt a GDP-csökkenés – a régió minden országában megfigyelhető a lakossági fogyasztás növekedése."
A Deloitte szerint komoly okunk van az optimizmusra a közeljövőben. „Az adatokból az is látható, hogy a régió legnagyobb gazdaságai sokkal stabilabb és fenntarthatóbb helyzetben vannak, mint egy évvel ezelőtt" – tette hozzá Seres Béla.
Több magyar a legnagyobbak között
A Deloitte Top 500-as listájára idén a tavalyihoz képest hárommal több, immár 66 magyar vállalatnak sikerült felkerülnie, összesen 89,6 milliárd euró konszolidált árbevétellel. A listán szereplő magyar vállalatok közül a legtöbb az energiaszektorból került ki, de a fogyasztói ágazat és az autóipar jelenti a két húzóágazatot. A termelő szektorban tapasztalható növekedés oka régiós szinten elsősorban az autóipar gyors gyarapodása, amelynek euróban kifejezett átlagos árbevétel-növekedése 6,5 százalék.
Ennek eredményeképp az ismét harmadik helyen lévő Škoda Autóhoz a top tízben idén csatlakozott az Audi Hungaria Motor a hetedik helyen, ahová az egy évvel ezelőtti 16. helyről ugrott. A legtöbb autóipari gyártó cég 2014-ben növelte árbevételét a közép-európai régióban (Toyota: 17 százalék, Volkswagen 13 százalék, Renault 7 százalék, Fiat 1,6 százalék).
A fogyasztási cikkek és közlekedési szektorban négy új vállalkozás jelent meg a Top 500-as listán, így ez 174 taggal a rangsor legnagyobb csoportja. A jelentős árbevétel-növekedést mutató cégek közé tartozik a lengyel Jeronimo Martins, amely 2014-ben 194 új üzlettel bővítette a Biedronka szupermarketláncot, így az év végére már 2.587 kirendeltséggel rendelkezett, másrészt a romániai Auchan is, amely 63 százalékkal tudta növelni árbevételét, miután felvásárolta a Real 20 hipermarketét. Az építőipari árbevétel átlagosan 4,9 százalékkal nőtt. Az egészségügy és az élettudományi ágazat forgalma szintén bővült, 2014-ben átlagosan 2 százalékkal.
Nőtt az OTP Bank is
A Deloitte minden évben külön rangsorolja a bankszektor, a biztosítási üzletág és több más iparág nagyvállalatait is. Ami a pénzügyi szolgáltatások szektorát illeti, a közép-európai régió 50 legnagyobb bankjának mérlegfőösszege 2,3 százalékkal nőtt. Közülük 33 esetében növekedett ez a mutatószám. A régióban a legnagyobb ismét a PKO Bank Polski, amely eszközeit 21,5 százalékkal növelte számos stratégiai felvásárlás után. Míg a rangsor tíz legnagyobb bankja közül öt lengyel, a magyar OTP Bank az ötödik helyről a harmadikra emelkedett. Az egyes országok között azonban jelentős eltérés mutatkozik a nyereségesség tekintetében: a tőkearányos jövedelmezőség (ROE) értéke a lengyel bankok esetében átlagosan 10,9 százalék, a cseheknél 13,2 százalék, míg a románoknál mindössze 3,0 százalék volt.
A régió 50 legnagyobb biztosítójának bruttó biztosítási díjbevétele (GWP) mindeközben tovább csökkent: 2014-ben a GWP 1,7 százalékkal esett az előző évi 0,8 százalékos csökkenés után. A jövedelmezőségük azonban nőtt, hiszen a tőkearányos jövedelmezőségük a 2013-as 11,3 százalékról 14,7 százalékra emelkedett.
A dobogón változatlan a helyzet
Egy dolog nem változott a tavalyi rangsorhoz képest: az első három helyezett. A PKN Orlen megőrizte vezető helyét; őt követte a magyar MOL és a cseh Skoda Auto. A Jeronimo Martins Polska a nyolcadik helyről előrelépve a negyedik helyet szerezte meg a legnagyobbat ugorva, az ötödik helyre pedig a PGNiG került.
„A térség nemzeti valutáinak árfolyamesése mellett a rangsort befolyásoló másik számottevő tényező az energiahordozók (elsősorban a nyersolaj és a szén) árának csökkenése volt" – magyarázta Seres Béla. „Ez hátrányosan érintette az energiaipar számos vállalatát, amely a listán 140 céget jelent. Az energiaipart érintő kihívások nélkül a kép lényegesen pozitívabb lenne."
Kedvező irányú változás, hogy négy év óta most először nőtt azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek árbevétel-növekedésről számoltak be, ezt a megállapítást pedig a térség országainak GDP-adatai is alátámasztják. Emellett az átlagos árbevétel 2015 első negyedévében megfigyelhető emelkedése gyorsuló tendenciára utal.
A Deloitte kilencedik alkalommal végezte el Közép-Európa 18 országában és Ukrajnában a legnagyobb vállalatok (500 vállalat, 50 bank, és 50 biztosító) elemzését. A Top 500 rangsorban szereplő vállalatok összesített árbevétele 682 milliárd euró, amely 1,8 százalékos csökkenést jelent az egy évvel azelőtti 712 milliárd euróhoz képest. A Közép-európai Régiós 500 ranglistára kerüléshez szükséges minimális árbevétel (459 millió euró) az idén 3,7 százalékkal alacsonyabb, mint az előző évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.