Két hatalmas gázmegállapodással erősíti európai pozícióját az orosz Gazprom. Az elsőt, egy nagy részvénycserét már bő másfél éve bejelentették, de a terv az orosz–ukrán konfliktus kibontakozásával egy időre háttérbe került. Most mégis nyélbe ütik: a Gazprom megkapja a jellemzően holland vizeken aktív, de brit területeken is működő Wintershall Noordzee olaj- és gáztermelő vállalat 50 százalékát, egyúttal az eddiginél nagyobb hozzáférésére lesz a németországi föld alatti gáztárolókhoz. Partnerének, a német BASF-hoz tartozó Wintershallnak nő a részesedése egyes szibériai olaj- és gázlelőhelyekben. Ez azért is fontos a BASF-nek (Európa egyik legnagyobb vegyipari csoportjának), mert gázalapú vegyiparra rendezkedett be. (Ilyen lehetősége a magyarországi vegyiparnak is volt néhány évtizede, de amikor válaszút elé állt, az olajbázisú technológia mellett döntött.)
Fontos a BASF-nak a másik nagy és szintén pénteken bejelentett megállapodás, amely alapján megkétszerezik az Északi Áramlat gázvezeték kapacitását. Az Északi Áramlat 2-n – ahogyan a Balti-tenger mélyén áthaladó és a szárazföldet német területen elérő, már működő Északi Áramlaton is – orosz gáz érkezik majd Európába. Az új, évi 55 milliárd köbméter együttes kapacitású vezetékpár lefektetésére New European Pipeline AG néven hoztak létre projektcéget. Ennek 51 százaléka a Gazpromé, 9 százaléka a franciaországi Engie-é (korábban GDF Suez), és egyenként 10 százalék jut további négy nagy európai olajcégre: a BASF/Wintershallra, a szintén német E.ON-ra, az osztrák OMV-re és az angol–holland Royal Dutch Shellre.
A német kormány szerint hiba úgy értékelni e két szerződést, hogy azok erősítik az orosz–német kapcsolatokat. „Nincs kapcsolat a megállapodások, valamint az ukrajnai válság, illetve a Moszkva elleni szankciók között” – idézi a bejelentést a Reuters. Mint Martin Schaefer német külügyi szóvivő hangsúlyozta, vállalati szintű döntésről van szó, amelyre a német kormánynak nincs ráhatása, és nem is akarja, hogy legyen.
Az Európai Unióban felhasznált földgáz harmada Oroszországból származik. A déli, délkelet-európai szállítási útvonal módosításának szánt, orosz hátterű Déli Áramlat projekt a múlt év végén lekerült a terítékről, az európai vevők pedig abban bíznak, hogy támaszkodhatnak majd a kaszpi térségben felszínre hozott, illetve az Egyesült Államokból várt földgázra is. Ám az északi szállítási útvonal most elhatározott és 2019-re tervezett megkettőzése újból erősítheti az orosz pozíciókat.
Nem halad a Török Áramlat előkészítése
Oroszország továbbra sem kapott új tervezetet a török kormánytól a Török Áramlat gázvezeték beruházás alapját jelentő kormányközi megállapodásra. A két kormány eddig csak a tervezeteit cserélte ki, azt is még júniusban, írja a TASZSZ. Az orosz fél két elképzelést tett le az asztalra: az első szerint csak egy csövet kellene lefektetni, elsősorban a török piac ellátására, a második szerint négyet, és ezeken Európába is lehetne exportálni. A Török Áramlat beruházás gondolata azt követően merült fel, hogy 2014 végén az uniós kifogások miatt a Gazprom letett az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlat megépítéséről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.