Jóval nehezebben tudják eladni a fedezetül felajánlott lakásokat a hitelintézetek vidéken, mint a fővárosban: miközben Budapesten és Pest megyében az érintett lakások 45 százalékát a pénzügyi szolgáltatók – vagy maguk az adósok – értékesítették a harmadik negyedévben, addig ez az arány az ország egyéb régióiban stabilan 30 százalék alatt maradt.
Ennek megfelelően a bajba jutott jelzáloghitelesek problémáinak kezelésére életre hívott Nemzeti Eszközkezelő (NET) Zrt. szerepe vidéken jóval erősebb a fedezeti ingatlanok értékesítésénél, mint a központi országrészben: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint Budapesten és Pest megyében az eladott lakások nem egészen fele került a NET kezelésébe, miközben a Dunántúlon ez az arány 76,9, míg Kelet-Magyarországon 82,6 százalékos. A központi országrészben ráadásul folyamatosan növekszik azoknak az ingatlanoknak az aránya, amelyeket a pénzügyi szolgáltatók vagy maguk az adósok adnak el: míg 2014 elején 31,2 százalékot tett ki a súlyuk, a múlt negyedévre ez 45 százalék fölé nőtt.
A NET Zrt. szerepe viszont továbbra is meghatározó a jelzáloghitellel terhelt ingatlanok megvásárlásában. Az MNB adatai szerint a július és szeptember között eladott 2418 lakás közel 73 százalékát az eszközkezelő vásárolta meg, miközben maguk az adósok az érintett lakások nem egészen negyedét, míg a bankok alig több mint két százalékát értékesítették. (Ez utóbbi persze nem véletlen: ha egy mód van rá, a pénzügyi szolgáltatók az adósra hagyják a lakás értékesítését.)
Az ugyanakkor, hogy a vidéki ingatlanoknak kisebb részét lehet tisztán piaci feltételek mellett értékesíteni, több okból sem túlságosan meglepő. Az egyik, hogy vidéken – leginkább Kelet-Magyarországon – jóval kevésbé lendült fel az ingatlanpiac, mint a központi vagy a nyugat-dunántúli régióban. Az árak jóval alacsonyabbak, ami sok esetben megkérdőjelezi a tartozás behajthatóságát. A másik gond, hogy a szegényebb régiókban az ingatlanok forgási sebessége is jóval alacsonyabb, vagyis hiába együttműködő az adós, előfordulhat, hogy évek alatt sem tudja elfogadható áron értékesíteni az ingatlanát. Ráadásul a viszonylag alacsony árak és a lanyha kereslet miatt sok esetben az sem oldható meg, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő banki ügyfél kisebb lakásba költözve visszafizesse hitelét.
Az MNB adatai szerint az eladott fedezeti lakóingatlanok száma negyedévente 1900 és 3500 között mozgott az elmúlt két évben. 2015 első kilenc hónapjában pedig összesen 6551 érintett lakás vagy ház kelt el, ami 13,9 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A lakossági jelzáloghitel-portfólió viszont nagyon lassan tisztul: szeptember végén a 4666,8 milliárd forintnyi érintett állomány 18,9 százaléka 90 napon túli csúszásban volt, miközben a tartozások nem egészen 70 százalékát törlesztették pontosan.
Mindezek alapján a közeljövőben változatlanul komoly szerep hárulhat a NET Zrt.-re a fizetési gondokkal küzdő adósok problémáinak megoldásában. A társaság lapunknak adott korábbi tájékoztatása szerint a NET Zrt. által megvásárolt ingatlanok száma október végéig meghaladta a 20 ezret. Eddig az időpontig 28 433 ingatlanfelajánlás érkezett a társasághoz, ebből mintegy 2600-at kellett elutasítani az ingatlan műszaki állapota vagy adminisztratív okok miatt. Így még hozzávetőlegesen 9200, jogszabályi előírásnak megfelelő szándéknyilatkozatot tud a NET Zrt. befogadni a 35 ezer darabos keret feltöltéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.