BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A járműgyártás pörgeti a magyar ipart

A járműgyártás kibocsátása 15,1 százalékkal bővült, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 8,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

2015 novemberében az ipari termelés volumene 9,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte a KSH. A munkanaphatástól megtisztított index 7,0 százalékkal emelkedett. A termelés 2015 első tizenegy hónapjában 7,3 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.  Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,4 százalékkal csökkent.

Az ipari export volumene 10,4 százalékkal meghaladta a 2014. novemberit. A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a 39 százalékot kitevő járműgyártás kivitele 14,1 százalékkal nőtt. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 15,6 százalékát nyújtó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 8,3 százalékkal emelkedtek. Az ipar belföldi értékesítése 3,6, ezen belül a feldolgozóiparé 8,7 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2014 novemberéhez viszonyítva a feldolgozóipar termelése 10,3, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 7,2 százalékkal emelkedett. A csekély súlyú bányászaté jelentősen, 30 százalékkal visszaesett.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csak egyben csökkent a termelés. A többi alágban 0,6 és 24 százalék közötti volumennövekedést mértünk az előző év azonos hónapjához képest.

A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint háromtizedét képviselő járműgyártás kibocsátása 15,1 százalékkal bővült. Az alkatrészeket előállító szakágazatokban a növekedés üteme még ennél is magasabb volt.

A feldolgozóipari rangsorban második alág, a feldolgozóipari termelés 12 százalékát adó . Az iparág minden szakágazatában (egy kivételével) nőtt a kibocsátás, a legnagyobb súlyúban, az alág több mint 40 százalékát kitevő elektronikus fogyasztási cikkek gyártásában 4,1 százalékkal.

A harmadik legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelés több mint 10 százalékát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 8,0 százalékkal emelkedett, mind a hazai, mind a külpiaci eladások élénkülésével összefüggésben. Az alág 11 alágazatából kilencben 2,7 és 29 százalék közötti volumenbővülést, kettőben visszaesést mértünk. A legnagyobb (az alág termelésének 24 százalékát képviselő) alágazat, a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 10,6 százalékkal nőtt, míg a legnagyobb mértékben, 29 százalékkal a csekély súlyú dohánytermék gyártása emelkedett.

Két közepes súlyú alágban is folytatódott a növekedés: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártásában 19,0, valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásában 14,5 százalékkal bővült a termelés.

A kis súlyú egyéb feldolgozóipar 2015-ös, eddigi legnagyobb mértékű (24 százalékos) növekedését mérte a KSH. Az alág mindhárom ágazata 10 százalék felett bővült, a legnagyobb mértékben (33 százalék) az ipari gép, berendezés, eszköz javítása.

Egyhavi csökkenés után a szintén közepes súlyú gép, gépi berendezés gyártása 5,4 százalékkal emelkedett. Ezt tükrözik az iparág rendelési mutatói is.

A többi alággal ellentétben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás termelése visszaesett (11,2 százalékkal), mindkét értékesítési irányban csökkenés volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.