Amilyen jó lett a Mol tavalyi harmadik negyedéve, olyan gyenge lehetett a negyedik – hámozható ki az elemzők várakozásaiból. Az utóbbi az előbbinek köszönhető. A legnagyobb árbevételű hazai társaság vártnál kedvezőbb július–szeptember közötti eredményeiben ugyanis az játszott közre, hogy akkor még nem írta le a könyveiben 440 millió dolláros értékben szereplő kurdisztáni Akri-Bijeel kitermelési blokk eszközeit, mivel szeptember végéig nem végzett azok felülvizsgálatával. Így az emiatti értékvesztés az október–december közötti időszakot terhelte – erősítette meg az olajcég január 11-i közleményében, melyben hivatalosan is bejelentette, hogy kivonul a kurd mezőről. Ám további százmillió dollárokat írhatott le a Mol az északi-tengeri eszközei miatt is – jelezte előre a Világgazdaság érdeklődésére Miró József, az Erste Befektetési Zrt. stratégája. Eközben az előző negyedévhez képest szűkebb finomítói marzsok is kevesebb bevételt hozhattak a konyhájára. A szénhidrogén-termelés értékét is mérsékelte az év utolsó három havában 15 százalékkal eső olajár, ezt azonban a nagyobb kitermelési volumen csaknem teljes egészében kompenzálta.
Mivel az intézményi befektetők az adózás, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredményt (EBITDA) nézik, nincs kizárva, hogy a Mol-részvények az éves gyorsjelentés közzétételét követően nem gyengülnek. Már csak azért sem, mert a kurdisztáni kivonulás eredményrontó hatását a piac már tavaly szeptemberben beárazta, amikor 12 ezer forint alá estek a múlt hetet viszont már csaknem 14 ezren záró olajpapírok.
A négy hazai blue chip közül további kettő, az OTP Bank és a Richter eredményeit is lehúzta az olaj olcsóbbodása. Annak hatására ugyanis a legnagyobb nem OPEC-tag termelő Oroszország bevételei megcsappantak, ami a rubelt gyengítette. Ez emelhette az OTP már amúgy is jelentős arányban nem vagy csak késedelmesen törlesztő oroszországi hiteladósainak számát – mutatott rá Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője. Emiatt a legnagyobb hazai banknak növelnie kellett céltartalékait, miközben ugyanerre kényszerülhetett Ukrajna normalizálódni nem akaró helyzete miatt is. E két piac negatívumait a minimálissá váló hazai céltartalékolási kötelezettség aligha kompenzálhatta. Még így sem kell azonban mérget venni arra, hogy a most jó passzban lévő, keddtől péntekig
7 százalékkal erősödött OTP-részvények a gyorsjelentés után majd esni kezdenek. Különösen, ha Magyarországot felminősítenék, ez ugyanis a magyar makropapírnak nevezett részvény árfolyamára hathat a legpozitívabban.
Miró szerint a rubelgyengülés miatt a 2015 első háromnegyedét közel 76 milliárdos EBITDA-val záró Richter oroszországi készleteinek akár 4 milliárd forintos leértékelésére is kényszerülhetett. E negatív hatást azonban ellensúlyozhatta a hazai gyógyszercég egyéb külpiaci növekedése. Az Európában és Észak-Amerikában sikeresen terjeszkedő Richter épp a napokban jelentette be, hogy erősíti jelenlétét Kínában, s teret nyerhet Latin-Amerikában is. Ám a befektetők elsősorban arra kíváncsiak, mit mond majd a menedzsment a gyorsjelentést követően az Esmya és a Cariprazine idei kilátásairól, noha utóbbitól Sándor 2016-ban még nem vár érdemi bevételnövekedést.
A Magyar Telekom kétéves szünetet követően, úgy tűnik, ki tudja fizetni a menedzsment által korábban beígért 15 forintos osztalékot. Bár nettó eladósodottsági rátája az osztalékfizetés feltételéül szabott 30 százalékot 2015 végén meghaladta, a KBC elemzője szerint a többlet nem lehetett olyan mértékű, hogy veszélyeztethetné a tulajdonosok nyereségrészesedését. Különösen, hogy a menedzsment közölte: e zsinórmértéket hajlandó rugalmasan kezelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.