A francia Total 950 millió eurót fizet a Saft akkumulátorgyártóért. Az olajipari óriás részvényenként 36,5 eurót kínál, ez 38 százalékos prémium a szintén francia akkugyár május 6-i záróárához képest. Ekkora prémium láttán nem is csoda, hogy a Saft felügyelőbizottsága egyhangúlag támogatta az ajánlat elfogadását – írja a Bloomberg. A Saft a nikkel- és a lítiumakkumulátorok tervezésében és gyártásában a világ élvonalába tartozik, telepeit elsősorban az iparban, a közlekedésben és a szállításban használják, de civil és katonai célokra is készítenek nagy teljesítményű áramforrásokat. Eddigi legismertebb „küldetése” a Mars-expedíció robotjainak felszerelése volt csúcsminőségű akkumulátorokkal.
Patrick Pouyanne, a Total vezérigazgatója közleményében a megújuló energiaforrások felé történő határozottabb nyitással és a tiszta technológiák iránti elkötelezettségükkel magyarázta a cégvásárlást. A franciák e téren eddig a legnagyobb lépést 2011-ben tették az egyik vezető amerikai napelemgyártó, a SunPower 1,4 milliárd dollárért történt megvásárlásával. A Total már szeptemberben jelezte, hogy erősít ezen a téren, s az ezt szolgáló fejlesztésekre éves átlagban félmilliárd eurót különít el. Tegyük hozzá, hogy az összeg korántsem csillagászati, hiszen a cég idei beruházási terve 19 milliárd euró elköltésével számol, ugyanakkor ez a többi olajipari gigász hasonló projektjeihez képest arányaiban magasnak számít.
A nagy olajcégek szárnyaszegett és kudarcokkal terhes zöldenergetikai próbálkozásainak azonban nem csak az olajon elérhető – akkor még – biztos profit vetett véget – hívja fel a figyelmet friss tanulmányában Paul Stevens, a brit Clatham House energetikai elemzője, aki annyiban menti fel az olajcégeket, hogy a megújuló források terén kiismerhetetlen szabályozási környezetben kell dolgozniuk, ami veszélyezteti a projektjeik megtérülését. A megújuló források dinamikus fejlesztésének óhaja minden országban erős ugyan, ám ehhez sok esetben értelmezhetetlen követelményeket fogalmaznak meg. Elég a brit példát felhozni, ahol a part menti szélerőművek építését előbb támogatták, utóbb pedig adminisztratív eszközökkel próbálják gátolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.