BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénz állt a BÁV-hoz

Legalább félmilliárd forintot kasszírozhatott a BÁV-Zálog abból, hogy nyilvánosan értékesítette a több mint tízezer nem rendezett követelése mögött álló kézizálogtárgyakat.

Eredményesen zárult az a pályázat, amelyet a BÁV-Zálog Pénzügyi Szolgáltató Zrt. írt ki a nem teljesített kölcsöntartozások fedezetéül nála lévő kézizálogtárgyakra – közölte a Világgazdasággal a társaság. Összesen 10 695 kölcsöntartozást nem rendeztek az adósok, amelyek mögött közel 447 millió forint zálogértékű kézizálogtárgy állt. Ezeket összesen csaknem 3 millióval magasabb, nettó 450 milliót közelítő kikiáltási áron bocsátotta online árverésre a BÁV június 7–9. között. Azt, hogy végül a licit meddig ment el, lapunk érdeklődésére a cég nem közölte, mint ahogy a győztes vagy győztesek kilétét sem.

„Az eljárás során létrejött szerződés alapján az eljárással kapcsolatos adatok (így különösen a regisztrációs eljárásban részt vevők adatai, a legmagasabb érvényes ajánlat összege, az adásvételi szerződés tárgyai és az értékesített tárgyak birtokba adásának részletei) üzleti titkot képeznek, csakúgy, mint a múltbeli eljárások adatai, így ezekről tájékoztatást adni nem áll módunkban” – indokolta hárítását a BÁV a lapunknak adott írásbeli válaszában.

A nyilvánosan elérhető cégadatokból ugyanakkor kiderül, hogy a mostani aukciónál összességében durván tízszer nagyobb bevétele származott a BÁV-nak 2015-ben a nála hagyott kézizálogtárgyak kényszerértékesítéséből. Érdekes, hogy ezen 4,52 milliárd forintos összbevétel hajszálra megegyezik a kényszerértékesített tételek bekerülési értékével. Ami azt jelenti, hogy a zacis cég egy fillérnyi többletet sem ért el a tavalyi árveréseken. Ennek alapján arra lehet következtetni, hogy a mostani árverésen sem kínálhattak a győztesek jóval a kikiáltási ár fölé.

Összességében a zálogadósok által ki nem váltott tételek nyilvános eljáráson történő értékesítésén a BÁV-nak 2015-ben 451 milliós vesztesége keletkezett, szemben a 2014-es, közel 665 millióssal – derül ki a cég 2015. évi beszámolójából. Az árveréseken realizált mínusza ellenére a Vegyépszer Zrt.-hez több szállal kötődő Nagy Elek által közvetve többségben tulajdonolt társaság a tavalyi évet közel 3,6 milliárdos adózott nyereséggel zárta, 4,3 százalékkal többel, mint a tavalyelőttit.

Bár kamatkülönbözete 1 százalék alatti mértékben csökkent, ezt bőven ellensúlyozta az egyéb bevételeinek növekedése. Utóbbi érdekessége, hogy míg 2014-ben az egyéb pénzügyi szolgáltatásból még 3,8 milliárdja származott a cégnek, 2015-ben már egy fillérnyi sem. Ehelyett a tavalyelőtt még csupán 33,6 millióra rúgó nem pénzügyi szolgáltatási bevételei híztak 4,5 milliárdra.

Új módi

A BÁV árverésére az új polgári törvénykönyv előírásai alapján került sor, amely kimondja, hogy a Magyarországon bejegyzett zálogházak kizárólag nyilvánosan értékesíthetik azokat a zálogtárgyakat, amelyek a fogyasztókkal 2014. március 15. után kötött zálogszerződések révén kerültek hozzá, s nem fizetés miatt érvényesítik a kielégítési jogukat.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.