BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Behúzták a lengyelek a gázféket

Alááshatja a lengyelországi gázpiaci versenyt a Déli Áramlat II. vezeték lefektetésére alapítandó vegyes vállalat a helyi versenyhivatal (UOKiK) szerint. A beruházást az oroszországi Gazprom indítaná öt európai partnerével – E.On, Wintershall, Shell, OMV, Engie – egy tavaly decemberi megállapodás alapján, hogy orosz gázt juttassanak Németországba. Az UOKiK attól tart a Reuters tudósítása szerint, hogy az új vegyes vállalat megszületésével még erősebbek lesznek a Gazprom lengyelországi tárgyalási pozíciói, miközben már most is meghatározó súlya van a helyi gázszállításban. A Gazprom és leendő partnerei válasznyilatkozatra készülnek. A lengyel versenyhivatal az év végéig határoz arról, hogy megtiltja, engedélyezi vagy feltételekkel engedélyezi a vegyes vállalat megalapítását.

Az Északi Áramlat II. vezetékpár megépítésével a jelenlegi kétszeresére, évi 110 milliárd köbméterre nőne Oroszország és Németország között a Balti-tenger alatti szállítási útvonal kapacitása. (Összehasonlításképpen: tavaly a Gazprom Export 158,6 milliárd köbméter gázt adott el a szovjet utódállamokon kívülre, a magyarországi értékesítése 6,14 milliárd köbméter volt.)

A Reuters emlékeztet, hogy közép- és kelet-európai, valamint amerikai aggodalmak szerint csökkenhet az EU energiabiztonsága, ha az általa felhasznált gáz harmada oroszországi eredetű. Az Európai Bizottság azt nehezményezi, hogy a beruházás nem segít csökkenteni a függést az orosz importtól, amire Moszkvának az ukrajnai válságban betöltött szerepe miatt lehet szüksége. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy levele szerint állítólag már az európai gázpiaci gáztérkép átrajzolását látja az Északi Áramlatban, Beata Szydlo lengyel miniszterelnök pedig júniusban tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt, hogy a lengyel konzervatívok a projektben a legrosszabb félelmeiket látják megtestesülni, vagyis azt, hogy az ország erős szomszédai, Oroszország és Németország „paktumokat” kötnek.

A Gazprom gazdasági kérdésként kezeli a beruházást. Várakozása szerint a földrész gázimportigénye nőni fog, mert saját gáztermelése csökken, gázalapú áramtermelése pedig várhatóan erősödik, és terjed a földrészen a gázüzemű autózás is. Az északi szállítási útvonalon érkező gáz növelni fogja a Magyarországhoz közeli baumgarteni gázelosztó központ piaci súlyát, és táplálhatja a szlovákiai tranzitvezetéket.

Kint az ibériaiak, bent az ukránok

Nincs sínen a spanyolok által újból sürgetett – és állítólag a franciák által visszatartott – spanyol–francia MidCat összekötő vezeték lefektetése sem. Hiába uniós polgárok harminc éve a spanyolok, enélkül ma sem élvezhetik a közös energiapiac előnyeit – írja a Natural Gas Europe. Ukrajna pozíciói viszont javulnak: keleti szomszédunk egy nyár eleji megállapodás révén egy új csövön Románia felől is kaphat majd gázt. Ez azért nagy lehetőség számára, mert Románia saját tengeri termelése felfuttatásán dolgozik, az ősszel pedig átadja a bulgáriai interkonnektorát, amelyen délebbről is érkezhet szénhidrogén.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.