Újabb félmilliárd eurós tejcsomagot mutatott be tegnap az Európai Bizottság. Az intézkedési tervvel Brüsszel a tejpiacon kialakult válságot kívánja kezelni. Az 500 millió eurós csomag nagyobb részét, mintegy 350 millió eurót a nemzeti borítékok teszik ki, itt a tagállamok a tervek szerint meglehetősen nagy szabadságot kapnának a támogatás elköltésében. Ennek keretében szóba jöhet az élő állat alapján számított támogatás, az extenzív termelésre adható dotáció és számos egyéb eszköz – a pontos részletekről később döntenek majd. A csomag ezen részéből Magyarország mintegy 3 milliárd forinttal részesül. A fő cél ebben a körben a gazdák likviditási gondjainak enyhítése lenne.
A csomag másik nagy eleme a maradék 150 millió euró felhasználásával a tejtermelés korlátozását ösztönözné. Ez utóbbit az Európai Unió központilag osztaná el, az önkorlátozás támogatásával pedig enyhítené a nyomást a túlterhelt uniós tejpiacon.
„Hazánk az unió tejtermelésének csak 1,15 százalékát adja, agrárdiplomáciai siker, hogy a rendelkezésre álló 350 millió euró több mint 2,73 százaléka válik elérhetővé a magyar gazdálkodók számára” – jelentette ki a magyar delegációt vezető Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár. Kiemelte: a bizottság elismerte, hogy a tejágazatban rendkívül kritikus a helyzet. A mezőgazdasági miniszterek részéről egyetértés volt a tekintetben, hogy az uniós források mielőbbi mozgósítása elengedhetetlenné vált a csődközeli állapotban lévő gazdálkodók számára tarthatatlan helyzet enyhítésének érdekében.
A helyzet valóban drámai: az egyébként globális tejválság Európát sem kíméli. Az elmúlt másfél évben tüntetéseket szervező termelői szervezetek rámutattak: az EU-ban gazdaságok ezrei mentek tönkre.
A probléma fő oka, hogy a tejárak nagyjából két éve kitartóan esnek, és egyelőre semmi jele annak, hogy a folyamat megfordulna. „Idén már 65 forintos tejfelvásárlási ár a jellemző, miközben a tej előállításának önköltsége 95-105 forint körül alakul. Ez a kilogrammonkénti 24-26 forintos támogatást figyelembe véve sem elegendő a talpon maradáshoz” – fejtette ki a Világgazdaságnak Mélykuti Tibor. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke ezért kivételesen indokoltnak tartja az újabb uniós mentőcsomagot. „A tavalyi csomag hatása pozitív volt, azért is, mert a magyar kormány úgy döntött, hogy ugyanakkora összeggel kiegészíti a támogatást nemzeti forrásból” – emlékeztetett Mélykuti Tibor, aki szerint ez most is indokolt lenne.
Ősszel már döntöttek hasonlóról
Tavaly ősszel az uniós mezőgazdasági miniszterek rendkívüli ülésén az Európai Bizottság már határozott egy hasonló mentőcsomagról, akkor is ugyanekkora, 500 millió eurós intézkedéscsomagot jelentettek be Brüsszelben. Igaz, az akkori pakett értékéből sokat levont, hogy a tej- és a sertéságazat megsegítését egyaránt célul tűzte ki. A bizottság fő eszköze akkor az új magántárolási konstrukció volt, vagyis támogatták a sovány tejpor, a sajt és a sertéshús hónapokig tartó kivonását a piacról. A másik, gyors segítség – többek között magyar kérésre – a tennivalók listájára került összeghatár-emelés volt, amely a közvetlen kifizetéseket érintette. A gazdák idehaza is évek óta minden októberben megkapják a tárgyévre járó közvetlen kifizetések felét előlegként. A helyzetre való tekintettel azonban tavaly októberben már 70 százalékot utalhatott kormány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.