Hétfőn saját zsebből helyez ügyvédi letétbe 390 millió forintot a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zsolnayval szembeni követelésének fedezetéül – közölte Bachar Najari, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. főtulajdonosa. Ez az a hiteltartozás, amely miatt júniusban a követelést megvásárló West Hungária Bau Kft. (WHB Kft.) felszámolást kezdeményezett a gyár ellen. A lépés a tulajdonos akkori magyarázata szerint támadás volt abban a háborúban, amelyben a Zsolnayban 19 százalékos kisebbségi tulajdonos önkormányzat és egy építőipari érdekkör tönkretenné a gyárat, hogy rátegye a kezét a cégben rejlő üzleti lehetőségekre. A követelést nem a 2013 óta tulajdonos Najari halmozta fel, hanem a korábbi tulajdonos, a pécsi önkormányzat. Najari azt állítja, 260 millió forintos ajánlatot tett a tartozás rendezésére, és tudomása szerint ennél jóval alacsonyabb áron értékesítették a követelést a WHB-nek.
Cséplő Petra, az igazgatóság elnöke és a tulajdonos felesége azt mondta, arra várnak, hogy a bíróság kimondja, kinek kell a tartozást utalni, vitatják ugyanis a követelés eladásának jogosságát. Álláspontjuk szerint a Zsolnay az MFB-nek tartozik. Az ügyvédi letét mellett Bachar Najari állítása szerint szintén saját vagyonából június 27-én, határidőre átutalta a Zsolnayt terhelő 91 millió forintos helyi építmény- és iparűzési adót. Két hét múlva azonban kiderült, hogy az összeget nem könyvelték el a Zsolnay számlájára, mert a júniusban kirendelt állami vagyonfelügyelő nem adott a befizetéshez engedélyt. A nehezen ellenőrizhető mozzanat miatt még az is megtörténhet, hogy a tulajdonost végül kiszoríthatják a cégből. A vagyonfelügyelő ugyanis panaszt nyújtott be a tulajdonos ellen a zalaegerszegi bíróságon arra hivatkozva, hogy nem működnek vele együtt, és azonnali felszámolást kért. A felszámolásról a héten dönthet a bíróság. A tulajdonos állítja, nincs lejárt tartozásuk, így nem lenne alapja a felszámolásnak.
Közben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. is elkezdte szorongatni Najariékat. Az állami cég 65 millió forintot követel a Zsolnaytól, ugyanis nem érte el azt a 800 millió forintos árbevételt, amit egy 2005-ös kormányhatározat szerint az üzemnek minden évben hoznia kellene. Ezt 2011 óta nem sikerült, de az MNV Zrt. eddig nem kérte számon – mondta a Világgazdaságnak Cséplő Petra.
A tulajdonosok felhozták, hogy az önkormányzat ügyvédje, Szabó Iván nemrég egy zárt Facebook-csoportban azt írta a Zsolnay átcsábított dolgozóinak: türelmüket kéri, ugyanis „a háttérben folynak az egyeztetések a gyár jövőjéről”. Szabó Ivánt csak sms-ben tudtuk szóra bírni, kérdéseinkre érdemben nem reagált. A Facebook-bejegyzések célközönsége az a körülbelül 130 dolgozó, akiket az önkormányzat átcsábított az új, rivális önkormányzati cégbe, a Ledina Kerámia Kft.-be. A cég bejegyzését első fokon elutasította a cégbíróság, és a dolgozók mintegy másfél hónapja nem dolgoznak, viszont fizetést kapnak. A havi bruttó 40 milliós bérköltséget a pécsi önkormányzati vízmű, a Tettye Forrásház Kft. finanszírozza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.