BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét tőkét emelne az MPS

Még egyszer nekifut önmaga megmentésének a világ legrégebbi bankja, a tőkeemelés sikere ezúttal elsősorban a politikai helyzet alakulásától függ

Három éven belül a harmadik nagy tőkeemelési műveletnek vágna neki ma a Banca Monte dei Paschi di Siena (MPS), minden eddiginél rosszabb körülmények közepette. A mérlegfőösszege alapján a harmadik legnagyobb olasz bank piaci értékének több mint tízszeresét kell hogy összeszedje egy 5,3 milliárd eurós manőverrel – ez az arány azután alakult ki, hogy az MPS részvényeinek árfolyama 13 százalékos eséssel 0,2 eurón zárt pénteken a milánói tőzsdén. A zuhanás azt mutatta, hogy a befektetők nem igazán bíznak a 22,4 százalékos részvétellel megtartott közgyűlés által csütörtök este jóváhagyott terv sikerében, részben a szokásosnál is bizonytalanabb olasz politikai helyzet miatt.

A terv az, hogy az összeomlás szélén álló bank a 2014–15-ben lebonyolított, összesen nyolcmilliárd eurós tőkeemelés után újabb manővert hajt végre az év végéig. Ennek keretében 4,3 milliárd eurónyi alárendelt kötvényt váltanának át részvényre (maximum 24,9 eurós áron), ez indulna el ma, ha az olasz tőzsdefelügyelet is áldását adja rá. A második menet, az új részvények kibocsátása december 7–8. körül kezdődne, és a jegyzést karácsony előtt zárnák le – ha egyáltalán sor kerül rá. Az egész akció sikere ugyanis nagymértékben függ a december 4-én esedékes, az alkotmánymódosításról szóló referendumtól: jelen állás szerint akármi lesz a vége, jöhet olyan piaci felfordulás, amikor a befektetők nem éppen egy megrendült bank papírjait akarják megszerezni.

Igaz, a jelenlegi tulajdonosoknak – 55 százalékuk kisrészvényes – azt is szem előtt kell tartaniuk, hogy ha nem sikerül a tőkeemelés, akkor csak állami segítséggel maradhat talpon a világ legrégebben működő, 1472-ben alapított bankja. Arra pedig a válság után elfogadott uniós szabályok értelmében csak a részvény-, illetve kötvénytulajdonosok áldozathozatala mellett kerülhet sor.

A sienai bank papírjainak tulajdonosai jó ideje csupán azt mérlegelhetik, melyik esetben járnak kevésbé rosszul – a múlt hét végéig nem sokan kötelezték el magukat egyértelműen a tőkeemelés mellett. A 4 százalékban tulajdonos kincstárügyi minisztérium mindenesetre közölte, hogy beszáll, és ezt várják a több mint 3 százalékot birtokló francia Axa-csoporttól is.

Korábban az olasz Generali biztosító is jelezte, hogy érdekelné az MPS-ben való tulajdonszerzés, de ennek részleteiről keveset tudni. A két hónapja hivatalban levő vezérigazgató, Marco Morelli olasz sajtóbeszámolók szerint a közgyűlésen elmondta: ez idő alatt több mint 250 befektetővel tárgyalt, köztük szuverén vagyonalapok képviselőivel is, de stabil támogatót nem tudott szerezni, mindenki a népszavazás kimenetelére vár. Ezzel együtt a Financial Times úgy tudja: Katar vagyonalapja révén akár kétmilliárd euróval is kész beszállni az MPS-be.

Hogyan ne működtessünk bankot

A 2009 óta piaci értéke 99 százalékát elveszítő MPS gondjai akkor kezdődtek, amikor éppen a 2008-as válság előtt vette meg igen drágán az Antonveneta bankot, és az is balul ütött ki, amikor derivatívaügyletekkel próbálta elfedni emiatt keletkezett veszteségei egy részét. Ráadásul nem tudták időben piackonformmá tenni a tulajdonosi viszonyokat: a sienai bank fő tulajdonosa sokáig a város e célra létrehozott alapítványa volt, de más politikai entitások is érdekeltek voltak benne. Ez pedig nagy befolyással volt az MPS hitelezési gyakorlatára,

a pénzintézet most 46 milliárd eurónyi rossz hitelt cipel.

a pénzintézet most 46 milliárd eurónyi rossz hitelt cipel. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.