Csökkenhet a levegőbe kerülő üvegházhatású gázok mennyisége annak a javaslatnak a hatására, amelyet az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága fogadott el múlt csütörtökön, s amelyről februárban szavaznak majd a képviselők. Eszerint a forgalomban lévő szén-dioxid-kvóták mennyiségét évente 2,4 százalékkal kellene mérsékelni, és megkétszerezni a piacstabilizáló készlet (MSR) kapacitását is, hogy kevesebb új kibocsátási engedély kerülhessen a piacra. Az Európai Bizottság előzőleg a kvóták mennyiségének csak az évi 2,2 százalékos, lineáris bevonását javasolta, emlékeztet az Európai Parlament közleménye. A szabályozás az említett kvóták kötelező megvásárlásával lényegében büntetést fizettet azokkal a vállalatokkal, amelyek működésük során szén-dioxidot engednek a környezetbe. Ha egy vállalat kevesebb büntetést akar fizetni, akkor környezetkímélőbb technológiára válthat.
Kedvező hír, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legújabb, középtávú előrejelzése szerint megtorpant a világ szénfelhasználásának növekedése. A teljes villamosenergia-termelésen belül a széntüzelésű erőművekre 2021-ben 36 százalékos részesedés jut a 2014-es 41 százalék után. A fő ok, hogy gyengült Kína és az Egyesült Államok szénigénye, miközben nőtt a megújuló forrásokból származó áram mennyisége, és hatékonyabbá vált az energiafelhasználás.
Az említettek, és annak ellenére, hogy tavaly – ebben az évszázadban először – esett a globális szénigény, a világ továbbra is erősen függ a fosszilis energiahordozótól. E várakozását azzal magyarázza az IEA, hogy e téren sok múlik Kínán, amely ország a teljes mennyiség mintegy felét használja fel, és hozzá köthető a világ széntermelésének közel fele is.
A jelentés szerint a világ szénpiaca lassan Ázsia felé tolódik. 2000-ben még Európában és Észak-Amerikában vásárolták meg a kitermelt szén felét, közel felét pedig Ázsiában. Tavaly már a piac háromnegyede jutott Ázsiára, az előbbi két térségre pedig még a negyede sem. A trend folytatódik a következő években.
Viszonylagos olcsóságának és széles körű hozzáférhetőségének köszönhetően a szén az áramtermelés első számú forrása marad a világban. Pedig ennek az energiahordozónak a felhasználása felel az áramtermeléshez köthető globális szén-dioxid-kibocsátás 45 százalékáért, és az egyéb típusú szennyezések jelentős részéért is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.