Idei utolsó árverését tartja a Biksady Galéria és Aukciósház december 6–7-én; ez most alapvetően klasszikus anyag, többnyire 19–20. századi művekkel. A festménynap grafikus résszel indul, benne Kádár Béla különleges rajzsorozatával; a kis méretű, szignált, lavírozott tusrajzok sokáig lappangtak, kikiáltási áruk 180–380 ezer forint között mozog.
Szerepel a kínálatban néhány ikontétel is, a kilencvenes években nagyon divatos műtárgytípus jó ideig hiányzott az aukciókról, egyrészt mert a hamisítások miatt elfordultak tőlük a vevők, másrészt a felbukkanó darabok általában a nyilvánosság kizárásával kerültek orosz gyűjtőkhöz. Mostanában újra keresik őket, a Biksady anyagában is van egy 19. századi szentpétervári ezüstokládos ünnepi ikon 480 ezer forintért és egy valamivel korábbi moldáviai darab 360 ezer forintos kezdőáron.
A képek közül kiemelendő Klie Zoltán olajfestménye, az Ópiumszívó 2,6 milliós kezdéssel, László Fülöp 1910-es női portréja 4,2 millió forintért (ez korábban László Károly gyűjteményében volt) és Kontuly Béla 1936-os újklasszicista kompozíciója, a Mária élete 9,5 millióért. A katalógus címlapképe Csortos Elek József nagyméretű 1934-es olajfestménye, Az élet forrása, amely az art deco összes stílusjegyét magán viseli. A magyar art deco kutatása rejt még fehér foltokat, Csortos életműve pedig teljesen feldolgozatlan, művei is csak elvétve kerülnek elő. Az Artnet adatbázisában három mű szerepel tőle, többnyire egymillió körüli árakon, de a most kalapács alá kerülő kép mérete és kvalitása miatt nem túlzott az 5,5 milliós kezdés. A roma Balázs János képeinek árát az utóbbi időben rendre millió fölé tornázzák 200-300 ezres kikiáltási árukról, valószínűleg így lesz ez most a Két vár című festmény esetében is, amely 380 ezer forintról indul.
Egy szürrealista blokk is van az anyagban nemzetközi tételekkel: a német Edgar Ende 1946-os Bukott angyal című festménye 2,4 millióért, a belga Marc Eemans 1939-es képe, az Álom 1,1 millió forintért szerezhető meg. Vannak Magritte-nyomatok is 280 ezer forintos kezdőárakon, ezeket egy évvel a festő halála után adták ki Franciaországban.
A műtárgynap keleti tárgyakkal indul, ezek iránt egyre nagyobb az érdeklődés, főleg a Budapesten élő kínaiak körében. A 19. századi tibeti tankák, azaz textilalapra festett imaképek, többnyire 480 ezer forinton kezdenek, a burmai festett, aranyozott fa Gyógyító Buddháért 850 ezer forintot kérnek. Az üvegek közt figyelemre méltók a színes Daum Nancy tárgyak 260–650 ezer forint közti kikiáltási árakkal. A magyar vonatkozású műtárgyak közt találunk egy nagy méretű ökörvérmázas Zsolnay kaspót 550 ezer forintos kezdőáron. A bútorkínálat válogatott tételei között van egy hársfából faragott, dúsan aranyozott keretű osztrák tükör 800 ezer forintért, egy magyar intarziás írószekreter 1,2 millióért, de megszerezhető egy olasz 19. századi ágykeret is denevéreket ábrázoló bőrtapétával, ugyancsak 1,2 milliós kikiáltási áron.
A Biksady első ízben árverez ékszereket is, a szépen megmunkált mai darabok között van egy látványos olasz tűzopálköves gyűrű 750 ezer forintért és egy magyar jelölésű, 3,48 karátos gyémánttal díszített gyűrű 4,6 millióért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.