A leköszönő amerikai elnök hivatalosan is „korlátlan ideig tiltott területnek” nevezte az Északi-sark és a körülötte húzódó óceán bizonyos részeit. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kijelölt területeket tilos bérbe adni és ott olajfúrást végezni – számol be cikkében a BBC.
Barack Obama lépését sokan annak tudják be, hogy így próbálja megóvni a régiót januári visszavonulása előtt, mielőtt a globális felmelegedést tagadó Donald Trump a helyére lép. Trumpnak ugyanakkor nehéz dolga lesz, ugyanis a törvénynek nincs olyan része, amely engedélyt adna az elnök utódjának arra, hogy később visszavonja a döntést.
„Nem volt még olyan amerikai elnök, aki visszavonta volna elődje olaj- és gázlelőhelyek offshore bérbeadására vonatkozó törvényét. Ha Trump ezzel próbálkozna, azonnal a bíróságon találná magát” – közölte a Föld Barátai nevű környezetvédelmi szervezet. Ezzel szemben az Amerikai Petróleum Intézet úgy reagált: „nem létezik olyan, hogy korlátlan, örökös, tiltás.”
Kanada szintén elkötelezte magát hasonló lépések megtételére a saját Északi-sarkköri területeinek védelme érdekében. Az USA északi szomszédja azonban öt évente fogja felülvizsgálni a sarkkörrel kapcsolatos törvényeit, míg Obama véglegesnek tekinti saját döntését.
Verseny a hideg tartalékokért
Elsősorban a Jeges-tenger körül elhelyezkedő öt ország – Egyesült Államok (Alaszka), Kanada, Oroszország, Norvégia, Dánia (Grönland) – számára bír stratégiai fontossággal az Északi-sark térsége. Sok elemző Moszkvát tartja a legmeghatározóbb szereplőnek, aki az utóbbi években dollármilliárdokat fektetett be a térségbe. Mindez vélhetően annak is betudható, hogy az orosz gazdaság nagyban függ a szénhidrogénektől – olvasható a Council On Foreign Relations nevű elemző hírportálon.
A 4,2 millió lakosú, a Föld mintegy 8 százalékát kitevő Északi-sarkvidéken az első energiamezőket az 1960-as években fedezték fel. A Földön lévő, még kiaknázatlan kőolaj források 22 százaléka itt található. Az orosz földgáz tartalékok 95 százaléka és az olaj tartalékaik 60 százaléka itt fekszik.
Az Északi-sarkon folyó halászat, hajózás, energia- és ásvány termelés tudományos kutatói tevékenységek és turizmus meghatározó jelentőséggel bírnak biztonsági és gazdasági szempontból egyaránt a környező országokra. Az infrastruktúra hiánya jelenti a legnagyobb akadályt az energia beruházások előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.