Nincs szükség még egy hagyományos, lépcsős hátú luxusautóra – ezzel indokolták, hogy miért fújták fel óriásira az egyébként kecses megjelenésű Porsche 911-es formáját. Hatalmas siker lett az autó, amelynek a második generációja az első olyan autó, amelyet immár a márka vezető formatervezőjeként jegyez Varga Péter. Egyedül a filozófia maradt változatlan, a teljesen új alapon (MLB Evo építőkészlet) nyugvó luxusautóhoz az aktuális divatnak megfelelően sportos, karcsú megjelenést készítettek. Ezt sok apró változtatással érték el, amelyek közül a legszembetűnőbb, hogy immár a C-oszlopon is van ablak, így sokkal karcsúbb a tetőoszlop.
A hátsó utasok feje felett 2 centivel alacsonyabban van a tetővonal – itt gyorsan meg is jegyezték, hogy a fejtér mérete változatlan maradt –, így az egész hátsó rész laposabb benyomást kelt. Ezt erősíti még a kocsi teljes szélességén végigfutó hátsó, karakteres LED-csík, a féklámpánál pedig a fényszóróban elhelyezett négyes LED-es menetfényt idézték fel. A nagy hátsó ajtó nem a mosógép- vagy tévészállítás miatt lett a Panamera egyedi ismertetőjele a kategóriában, a méretes nyíláson keresztül sokkal könnyebb a golftáskákat elhelyezni a raktérben. A modellváltás alkalmából 495 literesre bővült a raktér mérete alaphelyzetben, támladöntést követően 1304 liter az érték. A valóságban ezek egyike se mérvadó, hiszen ezt az üléstámla pereméig mérték, ami feljebb van, mint a kalaptartó, illetve alacsonyabban, mint a tető. Elöl éppen csak egy kicsit módosítottak a formákon, illetve a tengelytáv 3 centiméteres bővülése az első tengely előrébb „tolását” jelenti. A kisebb első túlnyúlással is sportosabbnak látja a szemlélő az autót, már ha a lapos és széles karosszéria önmagában nem lenne elég… Nemcsak a forma új a karosszérián, ez az első Porsche, amelynek összes külső karosszériaeleme (persze a lökhárítókat és az ablakokat leszámítva) alumíniumból készül, a normál és nagy szilárdságú acél a vázszerkezetnél jut szerephez.
Belül jön az igazi meglepetés, ebben az ár- és piaci kategóriában magától értetődő a profi kidolgozás és az ügyfél elképzelésének, illetve pénztárcájának megfelelő anyagválasztás, de mindezt megfejelték az újfajta érintésérzékeny felülettel a két első ülés közötti kardánalagúton. Nagyon jól néz ki ez a konzol, remek a kapcsolási érzet a diszkrét kattanással, kár, hogy nagyon meglátszanak rajta az ujjlenyomatok. Az előválasztó kar környékén a szuperszéles és tűéles képpel dolgozó központi érintőképernyő menüjének gyorskapcsolóit helyezték el, de itt tudjuk befolyásolni az ülésfűtést és a klímát, valamint az elektronikus lengéscsillapítás is. Utóbbi hasznos, hiszen az autót Sport, Sport+ fokozatba tekerve is vissza tudjuk puhítani a felfüggesztést, miközben a többi paraméter változatlan marad. A hátsó ülés előtt hagyományos érintőképernyős konzolt találunk, amelyen a szellőzést, illetve a megfelelő extra kiválasztásakor a jobb első ülést lehet vezérelni; ha van, az elektromos ülésállítás kapcsolóit az ülőlap sarkánál helyezik el. Van ugyan navigáció menüpont, de az nem térképet, hanem csak a beprogramozott útvonalon való vezetést segítő nyilakat jelenít meg.
Ami a motorokat illeti, a négyliteres, V8-as dízel 422 lóerőt tud, de 850 newtonméterével (Nm) ez a Panamera-kínálat legnagyobb nyomatékkal rendelkező modellje. A Porsche mérnökei saját feltöltést készítettek, egy kicsi és egy nagy turbó van, mindkettő változó geometriájú, a második csak 2700/perc fordulatszám felett dolgozik. Ez azt is jelenti, hogy túl sok dolga nincs, hiszen még az óránkénti 130 kilométeres tempónál is bőven percenkénti kétezer alatt marad a fordulatszám. A 2,9 literes, 440 lóerős, V6-os benzines nem is a nyers erejével szólt nagyot. Érezhetően könnyebben kanyarodott annak köszönhetően, hogy közel 200 kilogrammal könnyebb a motor, és így az autó eleje, ráadásként itt még a kipufogót hangosabbá lehetett tenni a menüből – még a megengedett sebességnél is sportos lesz ettől a vezetési élmény. Amíg a dízelnél nyomatékból oldja meg a helyzeteket a Panamera, tehát a 8 fokozatú automata nem siet a visszakapcsolásokkal, addig a V6-osnál hamar vált, hagyja pörögni a motort.
A Turbo még erre is rátesz egy lapáttal: a négyliteres biturbó autó 550 LE/770 Nm teljesítményű, tehát nyomatéka is van és pörög is rendesen. A rajtautomatika ennél érdekes módon oldalra rúgja ki az autó hátulját, nem egy helyben pattog, mint a dízel. A közút egyszerűen nem elég a csúcsverzió kiautózásához, a hétköznapok során csak stopperkülönbség van a V6-oshoz képest: nagyobbat tol a motor, de hamarabb is kell lelépni a gázról és fékezni. Apropó fék: az acél és a karbon-kerámia fékrendszer egyaránt kitűnően lassít, és nagyon jól adagolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.