Ismét megindultak felfelé az olajárak, miután sorra érkeznek hírek arról, hogy a tavaly decemberi kitermeléscsökkentési megállapodáshoz csatlakozó országok elkezdték visszafogni a felhozatalukat (vagy legalább erről számoltak be). Tegnap az iraki olajminiszter, Dzsabar Ali al-Luaibi adott ki közleményt arról, hogy január kezdete óta már napi 160 ezer hordóval kevesebbet hoznak a felszínre, megközelítve a 210 ezres vállalást; Irak volt azon országok egyike, amelyek vonakodva csatlakoztak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és 11 azon kívüli ország önként, az árak feltornászása érdekében elfogadott termeléskorlátozásához.
A kuvaiti olajminiszter, Esszam al-Marzuk már hétfőn közölte, hogy országa mellett Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Oroszország, Katar és Irak is elkezdte visszafogni olajtermelését, egyszersmind emlékeztetett, hogy a megállapodás egyes aláírói engedélyt kaptak arra, hogy ezt ne rögtön január elsején kezdjék meg. Az egyezség értelmében naponta összesen 1,8 millió hordó olajjal kevesebb kerülhet piacra 2017 első hat hónapjában (az időtartam meghosszabbítható). A vállalások betartását monitorozó bizottság a jövő hét végén ül össze először.
Az OPEC-en kívüli nagy termelők közül már Oroszország és Kazahsztán is bejelentette, hogy megkezdték a csökkentést. Az orosz energiaügyi minisztérium közleménye szerint január első hetében napi 130 ezer hordóval kevesebbet termeltek, mint októberben (az akkor elért napi 11,25 millió hordó rekordot jelent a Szovjetunió összeomlása óta). Ezzel túl is teljesítették a kezdeti célt, hiszen egy hónapja csak napi 50 ezer hordós mínuszt ígértek januárra. Kazahsztán is hozta már a vállalt napi 20 ezer hordós mérséklést, de ezt érdemes ahhoz viszonyítani, hogy tavaly októberben megnyitották a Kashogan olajmezőt, ahol napi 140 ezer hordó a cél az idei első félévre.
A piac egyelőre bízni akar a vállalásokban, azt követően, hogy hétfőn a felpörgő iráni exportról érkező hírek nyomták le az olajárat. Tegnap a WTI és a Brent is 0,3 százalék körüli mértékben tudott drágulni a New York-i nyitás előtt (52,37, illetve 55,27 dollár/hordóig).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.