Július elsejétől az újonnan kötött lakás-takarékpénztári szerződéseknél már nem három, hanem két hónap lesz a kiutalási időszak. A lakáskasszák különböző termékparaméterek apró módosításával készülnek erre. A megtakarítási időszak utolsó havi befizetése után még három teljes hónapot kellett várniuk eddig a lakás-takarékpénztári ügyfeleknek arra, hogy befizetésüket a 30 százalékos állami támogatással és a lakáskassza által fizetett kamattal együtt – akár hitellel kiegészítve – felhasználhassák.
A már megkötött szerződések esetében ez továbbra is így lesz, a július 1-jétől hatályos törvény- és rendeletmódosítás értelmében azonban az új szerződések esetében fél év múlva már a rövidített, két hónapos kiutalási időszakra kell kötelezettséget vállalniuk a lakáskasszáknak.
A kiutalási időszak rövidülése természetesen átírja a termékek egyes paramétereit. Mivel rövidebb idő alatt könyvelhetik el a csaknem változatlan összegű, állami támogatással növelt hozamot az ügyfelek, ez valamelyest növeli a termékek hozamát. Ugyanakkor a kiutalási időszak egyetlen hónapjára jutó, a lakás-takarékpénztár által fizetett kamat kiesik. Mindez pedig minimálisan ugyan, de módosítja a lakáskasszák többségénél két számjegyű egységesített betéti kamatláb mutatót (EBKM).
Megkérdeztük a lakás-takarékpénztárakat, hogy mindezen túl más termékjellemzők megváltoztatásával is reagálnak-e a jogszabályváltozásra. Az Aegon Lakástakarékpénztárnál Palkó Mónika ügyvezető szerint folyamatban van a termékpaletta vizsgálata, de új módozatok bevezetését nem tervezik.
Ha nem szükséges, a szerződéses összeg nem módosul, az alacsonyabb megtakarítási hányad miatt viszont a felvehető hitelösszeg valamelyest nőhet, egyes módozatok eddig 45 hónapos megtakarítási időszaka pedig egy hónappal meghosszabbodhat. Az Erste Lakástakaréknál a törvényi változástól függetlenül vizsgálják az esetleges módosítás szükségességét. Fontos szempont náluk, hogy megújult termékeik minél jobban tudják támogatni a hitelezési aktivitás növelését. A belső folyamatok átalakítása náluk is zajlik.
A Fundamenta Lakáskasszánál egyelőre korainak érezték nyilatkozni, az OTP Lakástakarékpénztárnál pedig felhívták a figyelmet, hogy a kiutalási időszak egy hónapos csökkentése inkább technikai jellegű változtatás, hiszen ez az az időszak, amikor az ügyfélnek betétbefizetési kötelezettsége már nincs, azaz az két legfontosabb elemre, az elérhető megtakarításra és a lakáskölcsönre nem gyakorol érdemi hatást. Egy hónappal kevesebb ideig kamatozik az összegyűjtött megtakarítás, az így „kieső” szerződéses összeg a felvehető lakáskölcsön növekményeként jelenhet meg náluk is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.