BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olasz és cseh turisták mellett a magyarok is pörgetik a hazai turizmust

2016. novemberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 17, a belföldi vendégek által eltöltötteké 16 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest. A nagymértékű növekedéshez a külföldi forgalom esetében a migránsválság miatti alacsony bázis, a belföldi forgalom vonatkozásában a novemberi hosszú hétvége járult hozzá. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 17 százalékkal nőtt - jelenti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 

2016. novemberben az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 18, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 17 százalékkal (900 ezerre) bővült. A nagyarányú növekedésben szerepet játszott az alacsony bázisadat, ami a 2015. év végi migránsválság következménye volt. Ez elsősorban a fővárosi szállodákat sújtotta, így nem meglepő, hogy a mostani számottevő emelkedés hátterében a forgalom kétharmadát fogadó budapesti szállodák 24 százalékos forgalomnövekedése áll. A jelentős vendégforgalmú turisztikai régiók közül Budapest–Közép-Duna-vidék mellett a külföldivendég-éjszakák száma Nyugat-Dunántúlon, illetve a Balatonnál nőtt. 

A legfontosabb küldő országok tekintetében jelentősen bővült a vendégéjszakában mért forgalom, a legnagyobb mértékben (28 százalékkal) a Csehországból és az Olaszországból érkező vendégek által eltöltött éjszakák száma nőtt.  A vendégéjszakák tizedét (4,9 százalékkal többet) a Németországból érkező vendégek töltötték el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken.

A belföldi vendégek száma 10, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 16 százalékkal (887 ezerre) nőtt, aminek a hátterében a novemberi hosszú hétvége forgalomnövelő hatása állhat. A belföldivendég-éjszakák alapján mért forgalom szinte minden turisztikai régióban jelentősen bővült, legnagyobb mértékben a Balatonnál, Dél-Alföldön és Észak-Magyarországon. A szállodák szobakihasználtsága 5,9 százalékponttal, 54,7 százalékra nőtt - jelenti a KSH.

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 17 százalékkal (30 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 22 százalékkal (16,8 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 4,9 százalékkal (6,7 milliárd forintra), az egyéb bevétel 18 százalékkal (6,6 milliárd forintra) emelkedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.