Egyelőre közigazgatási egyeztetés előtt áll az a rendelettervezet, amely alapján a de minimis szabályoknak megfelelő támogatást igényelhetnek a víziszárnyastartók – tudta meg a Világgazdaság. A Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a rendelet 1100 gazdálkodót fog érinteni, a kifizetéseket tavasszal tervezik.
A közvetett károk enyhítéséről szóló javaslat még a kormány előtt van. – A terméktanács támogat minden megoldást, amely kárenyhítésként pluszforrást juttat a madárinfluenza miatt gondba jutott termelőknek – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke. Szerinte most még csak becslésekbe lehet bocsátkozni arról, hogy mennyien juthatnak kárenyhítő támogatáshoz a víziszárnyastartók számára meghirdetett 1,5 milliárd forintos keretből, de az már most valószínű, hogy nem minden károsult kaphat ebből a forrásból – mondta. Ráadásul nagy az esély arra, hogy ki sem tudják majd meríteni a keretet az igénylők.
A de minimis támogatás sajátossága ugyanis, hogy a kis- és közepes vállalkozások maximum 15 ezer eurós támogatást vehetnek igénybe ezen a jogcímen. Azt is csupán háromévente, vagyis ha valaki már más jogcímen kapott ilyen dotációt, akkor – ha nem hívta le a teljes 15 ezer eurós keretet – csupán a „maradékra” lesz jogosult.
A madárinfluenza okozta kár enyhítésére meghirdetett de minimis támogatást sajátos módon összekötik az állatjóléti támogatással – derül ki a rendelettervezetből. Aszerint ugyanis a támogatást azok a víziszárnyastartók hívhatják le, akik az elmúlt években – 2015-ig visszamenőleg – jogosan igényeltek állatjóléti támogatást, de a víziszárnyasokra megszabott 5 milliárd forintos keret túligénylése miatt a jogszabályban meghatározottnál kevesebb pénzhez jutottak. Most pedig a ténylegesen kiutalt, illetve az elméletileg járó támogatás különbözetét kaphatják meg – a de minimis szabályok szerint.
A baromfipiacon azonban nem erre a de minimis támogatásra vártak, hanem a BTT által kidolgozott javaslat elfogadására, amely a termelők – az általuk 3-4 milliárd forintosra becsült – közvetett kárai mellett a feldolgozók veszteségeit is kompenzálná 3 milliárd forint erejéig. A Világgazdaság úgy értesült, hogy az erről szóló javaslat az agrár- és munkaerőpiacért felelős nemzetgazdasági tárca előterjesztéseiben már a kormány előtt van, ugyanakkor arról nincs hír, hogy mikor várható döntés.
A madárinfluenzával sújtott területeken a szárnyasok leölése miatt keletkezett, 3 milliárd forintosra becsült közvetlen kárt mindenképp kompenzálja a kormány. A BTT további 6-7 milliárd forintos kárenyhítési igényével együtt 9-10 milliárd forintra szökő kárenyhítési összegnél az összesített veszteség valójában akár 30 százalékkal is nagyobb lehet – vélik a terméktanácsnál. Szerintük ahhoz, hogy a feldolgozóknál ne kezdjék el elküldeni a munkásokat, gyorsan kellene lépni.
Amire pedig nincs sok esély: szakértők szerint ugyanis – mivel feltehetően uniós akkreditáció is szükséges lesz a nagyobb léptékű kárenyhítéshez, illetve Brüsszeltől is remél erre forrást a kormány – a döntés nem lesz gyors.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.