BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szinten maradnak az itthoni vetőmagárak

Nettó 92,2 ezer forintos tonnánkénti tájékoztató árat tett közzé a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) a tavaszi kalászos gabonák vetőmagjaira. A csávázottan, fémzárolva, az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő ár csupán jelzésértékű – hangsúlyozta a szövetség. A VSZT adatai szerint nincsenek jelentős készletek tavaszi kalászos vetőmagokból, és nagyobb minőségi problémákkal vagy nagy kereslettel sem kell számolni.

A vetőmagok ára az utóbbi két évben szinten maradt, ami nem csoda, hiszen a gabona elég olcsó, következésképpen az input árak sem nőhetnek az égig – mondta a Világgazdaságnak Polgár Géza, a VSZT ügyvezető igazgatója. Magyarországon a felújítási arány 35 százalékos, vagyis a vetésterület ekkora hányadán tesznek a földbe fémzárolt vetőmagot. Az ügyvezető igazgató szerint lehetőség van arra, hogy első évben a termésből „visszavessenek” a gazdálkodók, akkor is, ha a fajta oltalom alatt áll. Az 50 százalékos felújítási arány már nagyon jó helyzetet jelezne – mondta Polgár. Nyugat-Európában előfordul a 90 százalék fölötti arány is, ezt azonban támogatással érik el.

A hazai vetőmagpiac termelési értéke évi 90-95 milliárd forint körül alakul, aminek a kétharmadát hibrid növények vetőmagjai adják. Magyarország az OECD nyilvántartása alapján a hatodik legnagyobb vetőmagexportőr a világon. A VSZT nyilvántartása szerint az elmúlt években a vetőmag-szaporító terület több mint 120 ezer hektárra, a fémzárolt vetőmag mennyisége pedig 270 ezer tonnára nőtt, főként a bővülő keleti export miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.