Nettó 92,2 ezer forintos tonnánkénti tájékoztató árat tett közzé a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) a tavaszi kalászos gabonák vetőmagjaira. A csávázottan, fémzárolva, az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő ár csupán jelzésértékű – hangsúlyozta a szövetség. A VSZT adatai szerint nincsenek jelentős készletek tavaszi kalászos vetőmagokból, és nagyobb minőségi problémákkal vagy nagy kereslettel sem kell számolni.
A vetőmagok ára az utóbbi két évben szinten maradt, ami nem csoda, hiszen a gabona elég olcsó, következésképpen az input árak sem nőhetnek az égig – mondta a Világgazdaságnak Polgár Géza, a VSZT ügyvezető igazgatója. Magyarországon a felújítási arány 35 százalékos, vagyis a vetésterület ekkora hányadán tesznek a földbe fémzárolt vetőmagot. Az ügyvezető igazgató szerint lehetőség van arra, hogy első évben a termésből „visszavessenek” a gazdálkodók, akkor is, ha a fajta oltalom alatt áll. Az 50 százalékos felújítási arány már nagyon jó helyzetet jelezne – mondta Polgár. Nyugat-Európában előfordul a 90 százalék fölötti arány is, ezt azonban támogatással érik el.
A hazai vetőmagpiac termelési értéke évi 90-95 milliárd forint körül alakul, aminek a kétharmadát hibrid növények vetőmagjai adják. Magyarország az OECD nyilvántartása alapján a hatodik legnagyobb vetőmagexportőr a világon. A VSZT nyilvántartása szerint az elmúlt években a vetőmag-szaporító terület több mint 120 ezer hektárra, a fémzárolt vetőmag mennyisége pedig 270 ezer tonnára nőtt, főként a bővülő keleti export miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.