A 2016 decemberében mért mezőgazdasági termelői árak összességében 4,7 százalékkal maradtak az egy évvel korábbiak alatt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentéséből. Az agrárárak 2015 szeptemberétől tartó – a 12 hónappal korábbi bázishoz viszonyított – növekedése tizenegy hónap után fordult csökkenésbe tavaly augusztusban. A decemberi összesített 4,7 százalékos csökkenés a növényi termékek árának 12 százalékos mérséklődéséből, illetve az élő állatok és állati termékek 8,4 százalékos drágulásából állt össze. A főbb termékek közül a gabonafélék felvásárlási ára 14, a burgonyáé 20, a zöldségféléké 4,7, míg a gyümölcsöké 1,2 százalékkal csökkent.
– Már negyedik éve folyamatosan nőnek a világ gabonakészletei, és a rekordtermés miatt rövid távon nem is várható, hogy ez a bővülés megáll – mondta a Világgazdaságnak Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) kutatási igazgatója a növényi termékek piacán bekövetkezett árcsökkenés hátteréről. Potori adatai szerint a gabonafélék zárókészlete – rizs nélküli – világszinten soha nem látott méretűre duzzadt, és a folyó gazdasági év végén elérheti az 500 millió tonnát. Az ausztrál rekord és az argentin jó búzatermés ehhez most szintén hozzájárul. Az Európai Unióban ugyan sem a búza, sem a kukorica nem termett jól, de a – különösen a búzából felhalmozott – készletek megakadályozzák a drágulást.
Az unió belső piacán kiegyensúlyozott a kereslet és a kínálat, de a külpiacon olyan mértékű a kínálati nyomás, hogy abból árcsökkenés következik. Az EU számára külön probléma, hogy külső piacain erős konkurenciaként van jelen Oroszország és Ukrajna is. A magyar gabonatermelők is ezt szenvedik. Az utóbbi hónapokban alig volt kiszállítás, aminek csak részben oka a Duna korlátozott hajózhatósága. A piac pangásában a döntő szerepet az játssza, hogy a termelők az áremelkedésben bízva inkább tovább tárolják a gabonát. Ha ez nem változik, Európa kukoricakészletének több mint harmadát Magyarországon tárolják majd. Az ezzel ellentétes irányban mozgó állati termékek piacain az élő állatokért 8,4, az állati termékekért pedig 8,5 százalékkal adtak többet a felvásárlók az egy évvel korábbinál. A tej felvásárlási ára július óta emelkedik. A decemberi literenkénti 90 forintos ár az egy évvel korábbihoz képest 8,4 százalékot emelkedett.
Újra hárommillió alatt a sertésállomány
Egy év alatt 237 ezerrel csökkent a sertések száma, már csak 2,9 millió disznó van Magyarországon – közölte a KSH. A csökkenés üteme is nőtt, az utóbbi fél évben 138 ezer disznó „veszett el”. A szarvasmarha-állomány 2010 óta tartó növekedése viszont tovább folytatódott, és az egy évvel ezelőttihez képest 17 ezerrel több, 838 ezer marhát számolt a statisztikai hivatal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.