A kertbarát körökben tartott fórumokon meglepve tapasztalták, hogy az adott rendezvényen részt vevők több mint fele szerint permetezéskor érdemes meghaladni az ajánlott dózist, hogy valóban hasson a növényvédő szer – mondta Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara fővárosi elnöke ezzel kapcsolatos kutatásaik eredményeit ismertetve. Zsigó olyan fórumon is részt vett, ahol a jelen lévő több tucat kiskertész közül csupán egy tartotta fontosnak az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartását.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Túl sokat használnak - Kép: Médiaworks[/caption]
Ezen tapasztalatok alapján határozta el a kamara, hogy megvizsgálja a kiskerti, úgynevezett laikus szerhasználat kockázatait is. A KSH adatai szerint 1,1 millió ember folytat mezőgazdasági tevékenységet a háza körül, így ez a kérdés Zsigó szerint – a termelői piacokon való értékesítés és a családi, baráti körben terjesztett termények miatt – 2-3 millió ember egészségét érinti. A kamarai kérdőívre 527 válasz érkezett, az ország egészét lefedő mintában szerepeltek néhány száz négyzetméteren, illetve több tucat hektáron gazdálkodó kertészek is.
A felmérésben arra voltak kíváncsiak, milyen mértékben ismerik el véletlen vagy szándékos eltéréseiket a szerhasználatban, mennyire korszerű a tudásuk a növényvédelemről, és miként vélekednek a növényvédő szerek hatásáról. A válaszadók 0 és 5 közötti értékekkel jelezték a helyeslést és az egyet nem értést. Zsigó szerint a legkritikusabb kérdés, hogy két-háromszoros adagolástúllépés is elfogadható-e a mai növényvédő szereknél, amelyre a válaszok átlaga 1,26-ra jött ki.
Ez elsőre nem tűnik drámainak, de ha az értékek eloszlását is vizsgáljuk, kiderül, hogy a túladagolást csak a válaszadók fele utasítja el kategorikusan, míg minden ötödik termelő kisebb-nagyobb mértékben egyetért ilyen mértékű túladagolással is. Elterjedt nézet ugyanis körükben, hogy a mai szerek hatása elmarad a régiekétől. Zsigó szerint ez azt a gyanút igazolja, hogy a háztájiból, termelői piacon vagy az út szélén vásárolt termény kevésbé szakszerű kezelést kap, mint a nagyobb volumenben termelőknél.
A kiskertekben termelők nagy része bonyolultnak tartja a permetezéshez használt anyagok használati utasításait, nem tájékozódik az új szerekről, amelyek esetleg alacsonyabb hatóanyag-tartalmúak. Aggasztó, hogy az újabb növényvédő szerek hatásfokáról a piacra járó termelők és a terményeiket családi, baráti körben kínáló hobbikertesek az átlagnál is rosszabb véleményeket fogalmaztak meg – vagyis ebben a körben nagy a veszélye a túladagolásnak.
A kamarai következtetések szerint ráfér a szakmára a hiteles információk beszerzése. Megoldást jelenthetnek a biztonságosabb biológiai növényvédő szerek, különösen a laikus hobbikertészek körében. Az utóbbival kapcsolatos jó hír, hogy a felmérés szerint a legtöbben éppen a biológiai védekezést tartanák kívánatosnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.