BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félmillió munkahely szűnhet meg Kínában

Kína a gyárkéményekben bővelkedő iparágak helyett a szolgáltatás- és az online-üzlethez kapcsolódó szektorok támogatását helyezné előtérbe, és teremtene új munkahelyeket.

Kína félmillió munkahely megszüntetését tervezi idén nagy környezetterhelésű iparágakban, melyek. Az elmúlt években egyedül a szén- és acélipari szektorban 1,8 millió munkahelyet számoltak fel, amiből csak 2016-ban 726 ezer állás szűnt meg – írja a Bloomberg.

A kommunista óriás régóta ígérgeti, hogy felveszi a harcot a környezetszennyező ipari szereplőkkel, mindezt azonban úgy vinnék véghez, hogy elkerüljék az elbocsátásokból fakadó tömeges elégedetlenséget. Az állás nélkül maradt alkalmazottakat ezért korai nyugdíjazásban részesítik, vagy átképzik. Erre a célra a központi kormány 100 milliárd jüant (14,5 milliárd dollárt) különített el, amiből 30 milliárd jüant tavaly már szétosztottak az elbocsátott munkások támogatására. 

Amíg a nehéziparban leépítéseket hajt végre, addig a pekingi vezetés a szolgáltatás- és online-üzleti szektort is próbálja ösztönözni új munkahelyek teremtésére. A döntéshozók annak a 7,9 millió fiatalnak a munkavállalási kedvét is szeretné támogatni, akik idén kerülnek ki a munkaerőpiacra. 

A vártnál gyorsabban nő a kínai ipar

A belső és külső kereslet növekedésének köszönhetően a vártnál gyorsabban nőtt a kínai gyáripar teljesítménye februárban. Mindez azt is jelzi, hogy a globális gazdaság kezdi visszanyerni lendületét – írja a Reuters.

A hivatalos, állami feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke a januári 51,3 pontról 51,6 pontra emelkedett az elemzők 51,1 pontos várakozásaival szemben. A Caixin Insight Group és a Markit piackutató intézet együttműködésével készített kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke pedig februárban 51 pontról 51,7 pontra nőtt. Hiába tehát az eltérés a hivatalos állami és a „piaci” felmérés adatai között, mindkettő növekedést mutat.

Az államadósság továbbra is súlyos probléma

A megrendelések és a kibocsátás üteme is felgyorsult idén januárban, így a kínai kormány jobban koncentrálhat az adósságállomány növekedéséből adódó pénzügyi kockázatok kezelésére. Kína ugyanis a belső és külső adósságállomány tekintetében is vezeti a feltörekvő országok listáját. 

A kínai kormány az eddiginél alacsonyabb, 6,5 százalékos gazdasági növekedést céloz meg 2017-re, a jegybank pedig könnyít az eddigi agresszívabb pénzkibocsátási politikáján, így a fókusz a növekedésről lassan áthelyeződik az adósság elburjánzásának feltartóztatására.

Az idei évre vonatkozó célértékeket és egyéb prioritásokat a most hétvégén kezdődő, éves parlamenti ülésszak végén fogadják el a döntéshozók Kínában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.