A mezőgazdaságban meglévő informatikai kapacitás jobb kihasználásával, a keletkezett adatok feldolgozásával és kevés ráfordítással is évi 300 milliárd forinttal lehetne megemelni az agrárium kibocsátását négy éven belül – állítják a Digitális Agrár Stratégia (DAS) készítői. Az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségén belül megalakult agrárinformatikai munkacsoport számításai szerint csak a munkagépek automata kormányzásával és nyomon követésükkel hektáronként 2 euró megtakarítást lehet elérni a termelésben.
Külföldi mérések szerint pedig, ha a teljes talajművelő gépsor precíziós eszközökkel van felszerelve, és négyzetméternyi pontossággal gyűjtik a kijuttatott vetőmag-, műtrágya- és növényvédőszer-mennyiség, illetve az elért hozamok adatait, akkor a harmadik évtől a megtakarítás hektáronként 40-50 euró is lehet. Üzemi szintű adatgyűjtéssel és a menedzsmentdöntésekbe beépített időjárási és növényvédelmi adatokkal pedig a hektáronkénti költségcsökkenés elérheti akár a 80 eurót is.
A Digitális jólét programba is bekerülő stratégia több szinten elemzi a helyzetet, és teendőket is megfogalmaz. A termelés szintjén az látható, hogy terjednek a precíziós eszközök, látványos a fejlődés, de ez még önmagában csak a „2 eurós szint”. A DAS szerint a következő lépés az adatok összegyűjtése és elemzése lenne, ami már a farmmenedzsment szintje, és ebben elég nagy a lemaradásunk – mondta Varga Péter, a munkacsoport vezetője a Világgazdaságnak. A kis- és közepes gazdaságok zöménél nem is születik farmmenedzsmentdöntés – tette hozzá. A harmadik szint a termékpálya, amely már az integrációt jelentené, ez azonban Magyarországon jellemzően személyes kapcsolattartással, tanácsadókon keresztül működik – állítja Varga.
A szakrendszerek szintjén el kellene érni, hogy az időjárási, növényvédelmi, állategészségügyi és piaci adatokból aggregált információkhoz juthassanak a gazdák. A fejlett országokban az ilyen feldolgozott adatokat „zöld dobozos” támogatásként ingyen kapják a termelők – mondta Varga Péter. A valóban digitálisként értelmezhető agrárgazdaságban az így érkező információkat nem a termelőknek kell értelmezniük, hanem azok beépülnek a szoftverekkel vezérelt döntésekbe.
Varga az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszert említette példaként, ahová dőlnek a piaci információk, de a termelők ebből nem juthatnak hozzá az aggregált adatokhoz. A DAS-ban ötödik szintként említett agrár-közigazgatásban szintén nem állunk túl jól. Ma egy őstermelő is több helyre kénytelen ugyanarról nyilatkozatot tenni, amit a digitalizált világban könnyen lehetne egyszerűsíteni. A számítások szerint egy 300 hektáros gazdaságban az adminisztratív feladatok egy ember fél munkaidejét viszik el, ezen sokat lehetne spórolni.
A stratégia írói szerint az első dolog, amiben fejlődni kellene, az a digitális kompetencia, mert a termelők nagy része az alapfokú felhasználói tudással sem rendelkezik. Mégsem ennek oktatásával kell kezdeni a felzárkóztatást, hanem tudatosságfejlesztő programokkal. Erre pedig abból következtettek a stratégiaalkotók, hogy ma sokan azt sem tudják megmondani, mennyi az egy hektárra jutó költségük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.