Megállapítottuk, hogy a telephely alkalmas, és meghatároztuk azokat a paramétereket, amelyeket az emberi és természeti eredetű hatások kivédése érdekében tervezésnél figyelembe kell venni - közölte Aszódi Attila, a Paksi Atomerőmű kapacitás fenntartásáért felelős kormánybiztos a Budapesti Műszaki Egyetemen tartott előadásában. Aszódi Attila szerint napokon belül a környezetvédelmi engedély is megérkezik.
[caption id="" align="aligncenter" width="700"] Aszódi Attila - Fotó: MW[/caption]
A telephelyengedély-kérelmet tavaly ősszel nyújtották be az Országos Atomenergia Hivatalnak, az ebben rögzített paraméterek alapján össze lehet majd állítani az erőmű létesítési engedélyének kérelmét. (Az új atomerőmű építéséhez összesen mintegy hatezer engedélyt kell(ett) beszerezni!)
A beruházás tavaly év végén első fokon megkapta a környezetvédelmi engedélyt is ez ellen két zöld szervezet fellebbezett, de a kormánybiztos bízik benne, hogy hamarosan lezárul a másodfokú eljárás.
Mint azt korábban megírtuk március elején hozzájárult az Európai Bizottság is a paksi bővítéshez, a brüsszeli testület ugyanis engedélyezte a projektnek nyújtott állami támogatást.
A 2200 megawattos reaktorblokk építésével a magyar kormány az orosz Roszatomot bízta meg, amely vállalta, hogy a magyarországi cégeknek 40 százalékos beszállítási lehetőséget kínál. A legfeljebb 12 milliárd eurós beruházáshoz a kivitelező 80 százalékig orosz hitelt vehet igénybe. A hitelfeltételek a magyar fél szerint kedvezőek, mindazonáltal lehetőség van arra is, hogy előfinanszírozza a kölcsönt, vagy az orosztól eltérő más forrásból, más pénzügyi megoldást választ.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a kormány hatvan évre rendezte Magyarország áramigényét és az alacsony áramárakat a paksi atomerőmű-beruházás révén. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a hónapban korábban jelezte, hogy a projekt elől minden uniós jogi akadály elhárult. "A blokk ellenáll a földrengésnek, tornádónak, szökőárnak, a konténment kibírja egy repülőgép rázuhanását is” – mondta lapunknak korábban Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója.
A Világgazdaság korábban megírta, hogy a paksi bővítés megemelheti a GDP-növekedést, szűkítheti a költségvetési mozgásteret és növelni fogja az államadósságot. Attól nem kell tartani, hogy akár a következő egy-két évben jelentős terhet jelentene Paks II., de nem kizárt, hogy az évtized végére komoly erőforrásokat kell fordítani a fejlesztésre.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tavaly decemberben frissített makrogazdasági prognózisában az áll, hogy az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások 300–350 milliárd forint között ingadoznak 2016 és 2018 között, aztán 2019-ben 580 milliárd, 2020-ban pedig 1130 milliárd forintra növekednek. Ebben a sorban van benne a paksi bővítés költsége is, amiből látszik, hogy a beruházás lefutása nem egyenletes.
„A tervek tartásával Magyarország képes megvalósítani a beruházást, baj akkor van, ha a költségek elszállnak” – mondta a Világgazdaságnak Gárgyán Eszter, a Citi vezető közgazdásza. A beruházás végéig, 2026-ig 15 milliárd euró értékben jár le devizakötvénye az országnak, ha ezt képesek leszünk forintforrásból megújítani, akkor még csökken is a devizaadósság aránya.
Gárgány szerint ha az ígéreteknek megfelelően 40 százalékos lesz a beruházás hazai beszállítói aránya, akkor az optimista forgatókönyv szerint, a beruházás ideje alatti években összesen 4 százalékponttal is feljebb emelheti a GDP-szintet a paksi bővítés. Ugyanakkor ennek is lesz importaránya, így sokkal inkább 2-3 százalékos GDP-többlet valószínű a szakértő szerint. Németh Dávid is úgy látja, hogy évente átlagosan maximum 0,4 százalékos GDP-növekedést hozhat a bővítés, lesz, amikor 0,5-0,6-et is hozzátesz, néhány évben azonban – amikor alacsonyabb a beruházási dinamika – csak 0,1-0,2-et. Kulcskérdés lesz, hogy mennyire kell feszesen tartani a költségvetést, mert ha más sorokon le kell faragni, hogy ne szálljon el a büdzsé, akkor ez kiiktathatja a beruházás kedvező növekedési hatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.