A rendkívüli igazgatási eljárást Ivica Todoric, az Agrokor tulajdonos kérte a kormánytól. A törvény alkalmazását a tulajdonos és a hitelező kérheti. A biztosnak ez után 15 hónapja van arra, hogy átszervezze, fenntarthatóvá és fizetőképessé tegye a vállalatot. Andrej Plenkovic horvát kormányfő hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette: a kinevezéssel elindult a teljes átalakítás és a válság szisztematikus és alapos kezelése az Agrokorban.
Hozzátette: most az a legfontosabb, hogy a beszállítók és a hitelezők pontosan megállapodjanak a következő lépésekről. Kulcsfontosságú, hogy friss pénz érkezzen a konszernbe, amelyet - mint mondta - a pénzintézetek és a hitelezők hajlandóak az Agrokor számára biztosítani. A zágrábi kereskedelmi bíróság hétfőn törvényesen is kinevezte Anton Ramljakot rendkívüli biztossá az Agrokor élére. Ravljak korábban a gazdasági minisztérium tanácsadója volt energetikai ügyekben. Jelenleg igazgató egy cégben, amely pénzügyi tanácsadással, valamint vállalatok összevonásával és átalakításával foglalkozik.
Az Agrokor hónapok óta küzd pénzügyi problémákkal. A Szlovéniában, Boszniában, Szerbiában és Magyarországon is érdekelt cégcsoporton belül mintegy ötven különböző vállalat működik, munkavállalóinak létszáma meghaladja a 60 ezret, a cég éves árbevétele pedig eléri a horvát GDP 15 százalékát. Szakértők szerint a 93 százalékban magántulajdonban lévő vállalat felszámolása beláthatatlan következményekkel járhat a horvát gazdaságra, mert a cégcsoport nemcsak Horvátország legnagyobb munkáltatója, hanem egyben az ország legnagyobb földbirtokosa is: több tízezer munkahely kerülhet veszélybe, és számos kis- és középvállalkozó mehet tönkre. (A horvát vállalat csődjét az egész régió megsínylené!)
A konszern hitelállománya közel 5 milliárd euróra rúg, az adóság 52 százalékát a bankok tartják a kezükben. A cég legnagyobb hitelezőjének, az orosz Szberbanknak 1,6 milliárd euróval tartozik, 650 millió euróval pedig horvátországi bankoknak. Az Agrokor 900 millió euró értékben bocsátott ki kötvényeket a nemzetközi piacon. A befektetési bankoknál további 20 millió euró, más horvát, nem pénzügyi intézményeknél 300 millió euró, míg a beszállítóknál 1,2 milliárd euró fizetési hátralékot halmozott fel. Az Agrokor a múlt héten moratóriumot kapott a bankoktól fizetési kötelezettségeire, de ennek feltétele az volt, hogy egy külföldi szakemberekből álló válságmenedzsment kerüljön a konszern élére. A vállalatot - a Szberbank javaslatára - múlt hét kedd óta Antonio Álvarez, az Alvarez & Marsal konzultációs ház ügyvezető igazgatója vezette, azonban bizonytalan a helyzete. Nem lehet tudni, hogy marad-e tanácsadókét a vállaltnál vagy rövid időn belül távozik az országból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.