A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. szerdai közleménye szerint újabb két országban, Romániában és Bulgáriában is felszabadulhatnak a légterek. Az egyelőre csak éjszakára bevezetett rendszer lényege az, hogy a repülők a lehető legrövidebb útvonalon közlekednek, az ország légterében lévő repülési útvonalak a lehető legrövidebbek, a be- és kilépési pontok között nincsenek navigációs pontok. Ezzel az útvonal egyenes és gyors.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Magyarország után Romániára és Bulgáriára is kiterjesztik a szabad légtér koncepciót Fotó-AFP[/caption]
A rendszer elsőként hazánkban jelent meg, még 2015-ben. Az eddigi tapasztalatok szerint a szabad légtér bevezetése több előnnyel is járt: a légitársaságok több mint 1,5 millió kilométernyi útvonal csökkenést értek el, mintegy 3 millió dollár értékű üzemanyagot takarítottak meg, és 16 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a levegőbe. A HungaroControl közleményében megjegyezte: a töréspontmentes útvonalak biztosítása 2022-től Európa területén kötelező lesz minden 9000 méter feletti repülési magasságon.
A változás ugyan egész Európára kiterjed, de az nem biztos hogy hosszú távon minden repülőjárata érvényes lesz. Kiderült ugyanis, hogy drasztikusan csökkenhet 2019 márciusa után a Nagy-Britannia és a kontinens közötti légijáratok száma, ha a brit kormány nem köt külön egyezményt Brüsszellel ebben a kérdésben.
A légiközlekedést jelenleg az EU és az Egyesült Államok közötti „nyitott égbolt” egyezmény szabályozza, amely Európa területén szabad reptérhasználatot garantál a tagállamok (és a külön bilaterális egyezménnyel csatlakozott országok, mint Norvégia) légitársaságainak és ez vonatkozik a transzatlanti járatokra is. Nagy-Britannia kilépésével azonban ezt az egyezményt is felmondaná, és az Unión kívüli központú és tulajdonú cégek nem részei az EU és az Egyesült Államok közti légiforgalom liberális rendszerének sem. A Ryanair központja ugyan Dublinban van, így a cég maga mindenképpen az unióban marad, viszont a forgalma jelentős részét teszi ki az Egyesült Királyságon belüli hálózata, amelyről a kilépés után gyakorlatilag le kellene mondania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.