BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben a magyar szőlő, érdemes vigyázni

Növényvédelmi szakmai rendezvénysorozatot tartott szőlő- és gyümölcstermesztőknek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Növényvédelmi szakmai rendezvénysorozatot tartott szőlő- és gyümölcstermesztőknek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH) és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa. Az érdeklődők megismerhették a szőlő fás részeinek elhalásához vezető gombabetegség-együttes, az ESCA kiváltó okait és jellemzőit. A beteg tőkék nem gyógyíthatók, ezért kiemelt jelentősége van a megelőzésnek, amit az egészséges szaporítóanyag használatával tudunk biztosítani. Fontos a szaporítóanyag előállítás során a növényvédelmi és higiéniai módszerek alkalmazása. Jelenleg még nem belátható, hogy mekkora veszteségeket képes okozni a szőlő aranyszínű sárgaság karantén betegség (Flavescence dorée), de most lehet és kell tenni ellene. A betegség terjedésének megakadályozására a NÉBIH által kidolgozott védelmi program része az elhanyagolt ültetvények elleni fellépés, a betegséget terjesztő kabócák elleni védekezés, valamint a védekezésre igényelhető megemelt támogatás.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Kép: Laufer László Kép: Laufer László[/caption]A dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) az utóbbi néhány év alatt terjedt el a Dunántúl délnyugati részén. A védelemhez nem elég a célzott permetezés, fontos a lehullott burokmaradványok megsemmisítése is. Magyarországon először 2012-ben azonosították, de 2016-ban Nógrád megyében, málnában már 90 százalékos kárt okozott a foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii). A bogyósoknak, valamint a cseresznyének és a meggynek várhatóan nagy jelentőségű károsítója lesz, különösen a hűvösebb, csapadékosabb években. Kevésbé veszélyeztettek a nyár közepéig betakarítható gyümölcsfajták. A termelői félelmekkel ellentétben a szőlőben nem kell számolni a muslica komoly kártételével, de a szürettel való késlekedés növeli a károsítás veszélyét.

A többek között a szőlőre és a csonthéjasokra komoly fenyegetést jelentő Xyllela fastidiosa karantén baktérium már megjelent Európában. A magyar növényvédelmi szervezet komoly erőfeszítéseket tesz a kórokozó behurcolásának megakadályozására, az esetleges előfordulás korai észlelésére. A NÉBIH fokozott ellenőrzést indított a károsító terjedésében nagy szerepet játszó dísznövény kereskedelemben. Emellett igyekszik tudatosítani a „zsebimporttal” járó kockázatot is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.