Több mint 1,7 milliárd eurós, azaz bő 541 milliárd forintnyi beruházást mérlegel a Mátrai Erőmű Zrt. arra készülve, hogy majd be kell zárnia az együtt 700 megawattnyi lignitüzemű blokkjait. Bár gondolkodik a 2025-ig működési engedéllyel rendelkező egységek üzemidejének meghosszabbításában, de új célja a kis vagy nulla károsanyag-kibocsátású energiatermelés kibontakoztatása, illetve más tevékenységek kiépítése. Ezek részben már elkezdődtek.
Új stratégiájának három pillére az úgynevezett tisztaszén- (CCS) technológiájú áram- és hőelőállítás, a megújuló alapú energiatermelés és az energiatárolás. Az első pillér egy minimális környezetterhelésű, 500 megawattos lignit- és biomassza-tüzelésű erőmű 2025–2027-es átadását feltételezi. Erről Valaska József, a társaság igazgatósági elnöke korábban azt mondta a Világgazdaságnak, hogy a negyvenéves üzemidőre tervezett blokk olyan (oxy-fuel) eljárással működne, amilyet az angliai White Rose projektben is terveznek, és amilyen kísérletképpen több európai országban, így Spanyolországban is működik. Ám a létesítmény egymilliárd eurót vinne el, további 600 millió eurót pedig a hozzá szükséges szén-dioxid-leválasztó berendezés. Környezetvédők nem is bíznak benne, hogy ilyen magas költségek mellett megtérülne a beruházás, és Valaska József is úgy vélte, hogy a mátrai tervekről is kormányszinten kell dönteni. A múlt héten ismertté vált, hogy a társaság mintegy háromnegyedét ellenőrző német tulajdonosok hamarosan kiszállnak a cégből. Ha az MVM veszi át a helyüket, az leegyszerűsítheti a döntést.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Bükkábrányban és Visontán újabb szolárparkok építésébe fognak. Fotó: MTI[/caption]A mátrai zöldenergia-termelést a biomassza jelenlegi hasznosításán és a már működő, 16 megawattnyi naperőművön túl további 20-20 megawattnyi szolárpark építése jelentené, blokkonként 22 millió euróból. A bükkábrányi naperőművet már az idén átadnák, a visontait talán jövőre. Eredetileg a meglévő naperőművet is az említett 16 megawatt kétszeresére tervezték, de adminisztratív okokból be kellett érnie a társaságnak a kisebb létesítménnyel. A zöldtervek részei a társaság ipari parkjában már működő, illetve még tervezett biomassza- és bioetanol-projektek is. Ezek eddig a Zöldolaj, a Geosol, a Clariant és a Visontai Bioetanol cégekhez köthetők. Az erőműtársaság elképzeléseiben nagy súllyal szereplő ipari parkban más ipari termelés és mezőgazdasági feldolgozás is folyik, illetve lesz a Baumit, a Rigips, a Xella Ytong és a Visonta Projekthez kapcsolódóan. Kiemelendő nagyságú az utóbbi cég 34 milliárd forintosra tervezett búzafeldolgozója.
A Mátrai Erőmű régi és drága terve a Mátrában 600 millió euróból kialakítandó 600 megawattos szivattyús energiatároló is. Ezt az új paksi atomblokkok átadása után az országban keletkező többletáram tárolása teszi szükségessé. Mérlegen van továbbá egy kisebb, 15-30 megawattos, 30 milliárd forintba kerülő biomasszablokk is. Ezt csak a szénalapú áramtermelés leállítása esetén, a telephely ellátása érdekében kellene megépíteni. Tartalék üzemanyaga szén lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.