Csak egy-két hét múlva lehet jól megbecsülni, hogy mekkora károkat okozott a fagy és a télies időjárás a gyümölcsösökben, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB), valamint az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (ÉKASZ) közölte, a fagyot követő napokban, illetve pár hétben csak a virágokat és a kisgyümölcsöket ért kár mérhető.
Hozzátették, az ekkor mért kár azonban nem egyezik meg a végleges terméskárral, mert a teljes terméshez a virágok vagy gyümölcskezdemények 20-50 százaléka is elég lehet.
A két szervezet közölte, amíg az úgynevezett tisztuló hullás be nem fejeződik, a termés nem becsülhető jól és nem jelezhetők előre a piaci következmények és a fogyasztói árak alakulása.
Magyarországon a legtöbb gyümölcsfajnál nagyon jó virágzással indult a tavasz, ami nagyon jó terméskilátásokkal kecsegtetett. A március vége és május közepe között 6-7 alkalommal is bekövetkezett éjszakai fagyok viszont érzékelhető kárt okoztak a termésben. (A zöldségeknél is nagyjából 20 százalékos terméskieséssel számol a a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége.)
A tájékoztatás szerint kedvezőtlenül hatott a termésre, hogy a virágzás jelentős részében uralkodó hűvös, szeles időjárás miatt nagyon elhúzódott a virágzás, és emiatt nagyon eltérőek a gyümölcsméretek még egy fán is. Ennek várható következménye az lesz, hogy a kisebb gyümölcsök lehullnak, így a szokásosnál erősebb lesz a tisztuló hullás.
A fagyhatás és ezzel a fagykár mértéke nagyon eltérő gyümölcsfajonként és országrészenként is, illetve egy-egy termőtájon belül még mikrokörzetenként is – közölték a szakmaközi szervezetek, amelyek szerint az eddigi információkra alapozva csak annyit lehet valószínűsíteni, hogy termés a legtöbb gyümölcsfajta esetében nem fogja elérni egy közepes, átlagos évét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.