BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kapkodnak az uniós pénzek után a feldolgozók

Május közepéig csupán 55 közepes méretű élelmiszeripari vállalkozás adta be beruházási igényét a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) keretében meghirdetett élelmiszeripari beruházási pályázatra. Ennek oka, hogy a pályázók túl szigorúnak találják a jelentkezési feltételeket, és vannak olyan korlátozó rendelkezések is, amelyek nem életszerűek – hangzott el egy nemrégiben Pápán megrendezett agrárfórumon.

A ginopos pályázati kiírás a közepes méretű élelmiszeripari cégeket célozta meg 50 milliárd forint vissza nem térítendő, illetve ugyanennyi visszatérítendő forrással. A május közepéig beérkezett 55 kérelem benyújtói a rendelkezésre álló 100 milliárdos keretből 42,5 milliárdot igényeltek – mondta Keleti Marcell, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) élelmiszeripari igazgatója. A legnagyobb érdeklődést a hús- és baromfihús-feldolgozással foglalkozó cégeknél tapasztalták. Ezek a visszatérítendő és a vissza nem térítendő támogatásokkal együtt mintegy 10,5 milliárd forintra pályáztak beruházási terveik megvalósításához. A hús- és baromfiiparosokat közel 9 milliárd forintos igényükkel a gyümölcs- és zöldségfeldolgozók követik.

A keret kevesebb mint felére szóló pályázatok a reméltnél jóval kisebb érdeklődést mutatnak, ezért az irányító hatóság kérte a kamarát, vizsgálja felül a pályázati feltételeket annak érdekében, hogy még több kérelem érkezhessen be. Ezt a NAK meg is tette, és javaslatait már el is juttatta a döntéshozóknak. A kamara tapasztalatai szerint az egyik legnagyobb gond, hogy a budapesti és Pest megyei vállalkozásokat kizárták a pályázatból, holott a fejlesztésre szoruló élelmiszeripari középvállalkozások jelentős része éppen ebben a régióban tevékenykedik. Keleti Marcell szerint ezt a kizárást érdemes lenne feloldani, a NAK ezt javasolta is az irányító hatóságnak.

A felhívás szövegében vannak – például a kapcsolt vállalkozások szerepének figyelembevételével kapcsolatos – nem egyértelmű megfogalmazások, amelyek megváltoztatását szintén javasolja a kamara. Az alacsony pályázati összeg e tényezőkön kívül másnak is köszönhető: egyes vállalkozások tervezett beruházásai nagyobb költségigényűek és hosszabb előkészületeket igényelnek, más esetekben pedig hiába született meg a döntés a pályázat beadására, további szempontokat is megvizsgálnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.