Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által megfigyelt vállalkozások körében 2016-ban a két évvel korábbihoz képest 6 százalékkal csökkent a friss, hűtött és fagyasztott baromfihús termelése – áll az AKI jelentésében.
Az intézetnek beküldött adatokból kiderül, hogy a piacra kerülő baromfihúsok 65 százalékát értékesítik belföldön, 35 százalékuk exportra kerül. A csökkenés kisebb, 2 százalékos volt belföldön, az itthon eladott mennyiség 217 ezer tonna lett, az export pedig 5 százalékkal, 117 ezer tonnára esett vissza. Nem változott ugyanakkor a friss és a hűtött, illetve a fagyasztott baromfihús termelésének aránya a vizsgált két évben: előbbi 68 százalékot, utóbbi pedig 32 százalékot tett ki. A 2016-ban előállított 110 ezer tonna fagyasztott baromfihús 4 százalékos csökkenést jelent a 2014. évihez képest, a fagyasztott egész baromfi exportja viszont 20 százalékkal nőtt. A 2016-ban termelt friss, hűtött baromfihús 47 százaléka darabolt csirke, 24 százaléka darabolt pulyka, 7 százaléka darabolt liba, kacsa és gyöngytyúk, a fennmaradó rész egész baromfi volt.
Az élelmiszerpiacon tapasztalt visszaesés ellenére a baromfiágazat masszív szereplője a hazai agrárgazdaságnak. A baromfivilágnap alkalmából rendezett múlt pénteki szakmai tanácskozáson elhangzott, hogy az ágazat kibocsátása a teljes mezőgazdasági kibocsátás csaknem 13 százaléka. A hústermelés több mint fele baromfi, az ország önellátottsági szintje baromfihúsból meghaladja a 170 százalékot. A baromfi-termékpálya szereplői évente mintegy 500 millió eurós exporttöbblettel járulnak hozzá az élelmiszer-gazdaság pozitív külkereskedelmi mérlegéhez.
Kuriózumnak számít a baromfiágazat abból a szempontból is, hogy a magyar agráriumban egyetlenként, támogatás nélkül is pozitív eredményt ért volna el – mondta el a tanácskozáson Czerván György, az agrártárca államtitkára. Szakértők szerint ezt a pozíciót azzal vívta ki, hogy a baromfi-termékpályán az integráció foka más ágazatokhoz képest lényegesen magasabb, és a koncentráció is erősebb.
Az ágazatot az elmúlt hónapokban madárinfluenza sújtotta, amelynek következtében 2,7 millió baromfi pusztult el, vagy le kellett ölni. A járvány leginkább a kacsaállományban tett kárt. Az államtitkár szerint a madárinfluenza miatti kártalanításként mintegy 11 milliárd forintot kapnak a termelők, amelyből 8,1 milliárd forintot már kifizettek. Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója arról számolt be, hogy a madárinfluenza-járvány dacára mintegy 3-4 százalékkal nőtt az ágazat teljesítménye 2016-ban. A madárinfluenza miatt bekövetkezett közvetlen kár mintegy 10 milliárd forint, és körülbelül ugyanennyi a közvetett kár értéke is.
A madárinfluenza-járvány tapasztalataiból kiindulva az államigazgatás, az agrárkamara, a terméktanácsok és a biztosítók szakértői megkezdték a növénybiztosításokhoz hasonló, díjtámogatott állatbiztosítások keretrendszerének kidolgozását – mondta el Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Ez a rendszer a növénytermesztésben jól működik: ahogy korábban megírtuk, az AKI adatai szerint 2016-ban az agrárgazdálkodók 11,34 milliárd forint növénybiztosítási díjat fizettek be, és ebből 7,9 milliárd után vehették igénybe az utólagos állami díjtámogatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.