A legtöbb új lakást a XI. kerületben (7 168 darab) és a XIII. kerületben (6 990 darab) építik a beruházók. A legtöbb projekt szintén e kettőben épül: a XIII.-ban 85, míg a XI.-ben 59 darab. Az eladásra váró lakások száma 16 000, ami a teljes új építésű állomány 60 százaléka. A szabad lakások 47,5 százalékát, összesen 7 600 lakást hirdetnek a beruházók, a többi ingatlan még a tervezés fázisában tart. Az év elejéhez képest a lakáskínálat 29 százalékkal nőtt, míg az eladatlan lakások aránya nem változott. Az átlagárak kerületenként változóak, de összességében átlagosan 0,9 százalékos növekedés volt tapasztalható a meghirdetett kínálati fajlagos árak tekintetében. Az eladatlan készlet növekedéséből arra következtetünk, hogy az enyhe árnövekedést az építőipari kivitelezői és az építőanyag árak növekedése generálja.
Az ujotthon.hu megvizsgálta, hogy mely kerületekben mennyit ér a CSOK 10+10 milliós konstrukciója, egyáltalán hol van esély arra, hogy egy három gyermekkel költözni szándékozó család 60 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakást vásároljon, feltételezve, hogy némi önerővel is rendelkeznek.
A rendelkezésére álló 25 millió forintért minimum 60 négyzetméteres lakást mindösszesen két külső kerületi projektben tud venni 5 millió forint önrésszel az a család, amely 10+10 milliós konstrukcióval élni tud. – mondta Soóki-Tóth Gábor, az ujotthon.hu elemzője. Szerinte az a család amelynek van akkora jövedelme, ami a 10 millió forintos hitel törlesztéséhez elegendő a IV. kerületi Napliget lakópark 63 lakásos társasházában, vagy a XXIII. kerületben egy négylakásos társasházban tud 60 négyzetméteres ingatlant vásárolni. Mindkét projekt a városhatár közelében található, kötött pályás tömegközlekedés nélküli helyszínen” – jegyezte meg.
A használt lakásárak növekedése a CSOK-kal kombinálva szintén megindíthatja a költözni vágyók fantáziáját. Az átlagos négyzetméter árakat figyelembe véve egy 2-3 szobás, 60-70 négyzetméter alapterületű használt társasházi lakás ma Budapest külső kerületeiben 22 – 24 millió forintért adható el, a paneleknél ez az ár átlagosan 18-20 millió forint. Ha a család mindössze a régiből újba kíván költözni, hitel nélkül + 10 millióval, azaz 28-34 millió forinttal kalkulálhat. Ezért a pénzért, a meglévővel azonos alapterületű, 60-70 négyzetméteres lakást a IV. X. és XIII. kerületekben találnak, ha viszont nagyobba költöznének, 80-90 négyzetméteres lakást csak elvétve találnának Budapesten a pénzükért. A legnépszerűbb XI. és XIII. kerületek átlagos kínálati árával számolva a fenti összegen felül minimum 20 millió forint hitelre is szükség lehet a tágasabb új társasházi otthon megvásárlásához.
A kerületek átlagos új lakás kínálati árszintjén számolva 25 millió forintért, minimum 60 négyzetméteres lakást csak a XVI. és XXIII. kerületekben lehet vásárolni. Ez persze nem jelenti azt, hogy a valós kínálatban szerepel olyan lakás, amely a CSOK feltételeinek is megfelel. 35 millióval számolva a külső pesti kerületek többségében épülő projektek lakásai elvileg megfelelnének a kritériumnak azonban az értékesítésre váró lakások kínálata igen szűkös, kevés választási lehetősége van annak, aki régi lakását eladva hitel felvétele nélkül új lakásba szeretne költözni a fővárosban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.