A SZIT-feltételrendszer ezzel igazodott az ingatlancégek működési sajátosságaihoz, valamint a kapcsolódó társasági jogi és számviteli szabályokhoz, emiatt az ingatlanbefektetők és -fejlesztők egyre nagyobb számban döntenek majd a tőzsdei bevezetés és a SZIT-státusz megszerzése mellett. Az ingatlanpiaci felfutásban részesedni kívánó kisbefektetők számára pedig új lehetőségként jelenik meg: a SZIT jól kiegészítheti a befektetési portfóliójukat az ingatlanalapok mellett.
„Az elfogadott törvényjavaslat megkönnyíti a kedvezményes adózási státusz eléréséhez szükséges feltételek teljesítését és fenntartását. Ugyancsak előnyös, hogy az Európai Gazdasági Térség más államában székhellyel rendelkező szabályozott ingatlanbefektetési társaságokra is alkalmazhatók a magyar szabályok, így a kedvező magyar adózási környezetből ezek az ingatlanbefektetési társaságok is profitálhatnak, ösztönözve ezáltal a magyarországi ingatlanpiaci tevékenységüket” – véli Erdős Gábor, a Deloitte Legal irodavezető ügyvédje.
A törvénymódosítás nem változtatott a SZIT-ekre eddig is vonatkozó, rendkívül kedvező adózási szabályokon, így a részvénytársaságoknak ezt a formáját főszabály szerint továbbra is megilleti a társasági adó és helyi iparűzési adó alóli mentesség, valamint ingatlanszerzéseiket kedvezményes, 2 százalékos illeték terheli csak. A kapcsolt felektől történő ingatlanszerzés természetesen továbbra is illetékmentes.
Más területen azonban számos könnyítést hozott a jogszabály-módosítás. Megengedi például a SZIT-ek esetében a dolgozói részvények kibocsátását, valamint – a megfelelő tőzsdei likviditás biztosítása érdekében – eltörli a részvények minimumnévértékére vonatkozó rendelkezést. A biztosító- és hitelintézet-részvényesek SZIT-ekben fennálló részesedésének együttesen számított 10 százalékos plafonja a továbbiakban már csak a közvetlen részesedésekre vonatkozik. A SZIT-ek tevékenységi körei emellett bővülhetnek az épületüzemeltetési tevékenységgel, ami igazodik az ingatlancégek működési sajátosságaihoz.
Az Appeninn még februárban jelezte, hogy amennyiben a SZIT-ekről szóló jogszabály néhány további, elsősorban technikai kérdésben módosul, az Appeninn SZIT-ként folytatná működését a Budapesti Értéktőzsdén. A társaság véleménye szerint ugyanis a cég részvényesei szempontjából ez kedvezőbb működési forma. „Székely Gábor, az Appeninn operatív igazgatója lapunknak úgy fogalmazott: a törvény módosítása elhárította az összes technikai akadályt a SZIT-ek racionális megalapítása elől, így hamarosan több SZIT megalakulása várható.
A SZIT-ek indulótőkéjére vonatkozó 5 milliárd forintos küszöbértéket a konszolidált éves beszámoló készítésére kötelezett társaságok esetében a konszolidált mérleg alapján kell számítani. Módosultak a közkézhányadra vonatkozó szabályok is, eltérő rendelkezés vonatkozik a kizárólag szabályozott piacra bevezetett részvénnyel rendelkező társaságokra. Esetükben legalább 25 százalékos közkézhányadot írnak elő. A jogalkotó racionalizálta a SZIT-nél vezető állást betöltő személyek képzettségével szemben támasztott követelményeket is, korábban szakirányú végzettséget írtak elő, de most már elegendő a felsőfokú végzettség a pozícióhoz. A könnyítések több cég számára vonzóvá tehetik a tőkepiacot.
„A szabályozott ingatlanbefektetési társasági státusz megszerzése azoknak a társaságoknak teremthet kedvező üzleti pozíciót, amelyek jelentős ingatlanportfólióval rendelkeznek, illetve tőzsdei tőkebevonással tervezik bővíteni ingatlanportfóliójukat. A tőzsdei működés a piaci erőforrások hatékony bevonásának lehetőségével, a szabályozott működés és az ingatlanalapokéhoz hasonlóan kedvező adópozíció pedig a nagyobb jövedelemmegtakarítás bizonyosságával teheti rendkívül vonzóvá ezt a befektetési formát az ingatlanpiaci szereplők számára” – mondja Kóka Gábor, a Deloitte adó- és jogi osztályának partnere.
A Graphisoft Park a július 14-i közgyűlésen vár jóváhagyást a részvényesektől arra, hogy a társaság kérje szabályozott ingatlanbefektetési társaságként történő nyilvántartásba vételét. Az előnyöket látva hoztuk meg ezt a döntést, hiszen az adókedvezményekért cserébe megéri vállalni a technikai nehézségeket – mondta lapunknak Kocsány János vezérigazgató, aki szerint a korábbi elvárásoknak gyakorlatilag lehetetlen lett volna megfelelni. Amennyiben a közgyűlés elfogadja a menedzsment javaslatát, úgy reméljük, legkésőbb év végéig lebonyolítjuk a folyamatot – fogalmazott a vezérigazgató. Kocsány János bízik abban, hogy a Graphisoft nem lesz egyedüli szereplő ezen a piacon, jó értelemben vett konkurencia kellene ahhoz, hogy a befektetők szélesebb körben megismerjék ezt a befektetési formát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.