Az előrejelzés szerint a növekvő transzportköltségek és importmennyiségek miatt az élelmiszerimport értéke globálisan meghaladja idén a 1300 milliárd dollárt, ami 10 százalék fölötti növekedést jelent tavalyhoz képest. Az élelmiszerköltés ráadásul leginkább a világ fejletlen térségeiben emelkedik, például az alacsony jövedelmű, élelmiszerhiányos szubszaharai Afrikában, ahol nagyobb hús-, cukor-, tejtermék- és olajosmag-importtal lehet számolni.
Minden élelmiszerkategóriában nő az importkiadás, kivéve a halakat, amelynél az egyébként a bővülő hazai piaci igényeket a helyi haltermelés képes kielégíteni. Közben megfordult az elmúlt három hónap trendje és az élelmiszerek ára újból emelkedni kezdett májusban, ahogy látható a FAO havi élelmiszerár-indexében.
A FAO előrejelzése pozitív képest fest a nemzetközi élelmiszerpiacokról a jövőre nézve is. Az ellátás zavartalan lesz globálisan, bár helyi szinten lehetnek ettől eltérő folyamatok. A búza világkereskedelmi árában nem várható ingadozás, főleg nem a szezon elején, míg a rekord-közeli termés a szemes terményekből (minden a búzán és rizsen túl) garantálja az intenzív versenyt a beszállítók között. Bár valamelyest csökkenhet a globális tartalék rizsből, a kínálat miatt nem kell aggódni.
Az olajnövények termelése hatalmas ugrás előtt áll a 2016-17-es szezonban, főleg a kiemelkedő szójatermés okán. Ahogy most állnak a dolgok a trend folytatódik a 2017-18-as szezonban is, ami az árakra is hatással lesz. Globálisan nézve a hústermelés már a harmadik egymást követő évben stagnál a kínai piac várható visszaesése miatt, növelve az Egyesült Államokból és Indiából érkező import súlyát. Eközben az előrejelzések szerint a tejtermelés világszerte 1,4 százalékkal bővül, legerősebben Indiában.
A FAO legfrissebb Gabonakészletek és –igények gyorsjelentése 2 594 millió tonnára becsüli az összesített gabona-kibocsátást, ami így fél százalékkal kisebb lesz az előző évinél. A felhasznált gabona mennyisége eléri a 2 584 millió tonnát. Ahogy a kereslet várhatóan alulmarad a termeléshez képest, a gabonakészletek a szezon végén jövőre 703 millió tonnán állnak majd. A készletekre vonatkozó előjelzések jelentős mozgásokat valószínűsítenek Kínában, ahol a szemes termények jelentősége csökken a búzával és a rizzsel szemben, de általánosságban elmondható, hogy a készletek bőségesek lesznek – írja a FAO.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.