Az előző évinél mintegy 232 milliárd forinttal kisebb nettó árbevétellel, de 4 milliárd forinttal nagyobb üzemi eredménnyel, azaz fajlagosan hatékonyabb tevékenységgel zárta 2016-ot az MVM csoport a konszolidált adatai szerint. Az adózott eredménye a korábbi több mint háromszorosára ugrott, és nőtt a saját tőkéje is. A hosszú lejáratú kötelezettségei viszont 35 milliárd forinttal nagyobbak lettek. Mindeközben 936 fővel 8142 főre gyarapodott az átlagos állományi létszáma.
A 100 százalékban a magyar állam tulajdonában lévő MVM fölötti tulajdonosi jogokat az MNV Zrt. gyakorolja, amelynek javaslata szerint a csoport adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalékból 7,5 milliárd forint osztalékot kellene fizetni.
Az ördög azonban a részletekben, azaz a konszolidációba bevont 41 vállalatban rejlik. Ezek közül a nagyobbak a Paksi Atomerőmű – amely az ország áramtermelésének körülbelül a felét adja –, a Magyar Földgázkereskedő (MFGK), az MVM Partner, a Magyar Földgáztároló (MFGT), a rendszerirányító Mavir –, ez az áramtőzsdékkel maga is nagy csoportot alkot, továbbá az MVM NET és az OVIT, valamint szolgáltató, tervező, áram- és hőtermelő cégek, végül külföldi leányvállalatok sora.
A csoport árbevételének csökkenését például döntően az MFGK gázkereskedelmének visszaesése okozta a közzétett adatok szerint. Ezen belül a belföldi értékesítés bő 67 milliárddal azért csökkent, mert jelentősen esett a piaci ár is. Igaz, ezt némileg ellensúlyozta az eladott mennyiség növekedése. Az exportbevétel közel 165 milliárddal zuhant, szintén részben az MFGK, valamint a külföldi leányvállalatai csoporton kívüli eladásainak zsugorodása miatt.
Az MVM úgy is közzétette gazdálkodási adatait, hogy azokat kereskedelmi, általános szolgáltatási, rendszerirányítási, termelési és egyéb divíziókra, végül a holdingközpontra bontva is megadta. Ebből kiderül, hogy a központ 2016-ban 5 milliárd forintos mínusszal rontotta a közös adózás előtti eredményt, ezzel majdnem elvitte azt az 5,6 milliárdot, amit a kereskedelmi divízió hozott a konyhára. Utóbbin belül az eredmény elsősorban az MFGK-nak és az MVM Partnernek köszönhető. Az átviteli divízió ugyanezen a soron 17,4 milliárdot mutat, ami meghatározó részben a Mavir csoportnak, kisebb részben az MFGT-nek köszönhető. A legnagyobb pénz a termelési egységtől származott. Igaz, itt a – meghatározó súlyú – Paksi Atomerőmű 17,4 milliárdos adózás előtti eredménye mellett a Vértesi Erőmű 5,2 milliárddal rontotta a divízió eredményét.
Az időszak végén a csoportnak 137,2 milliárd forintnyi hiteltartozása volt az OTP Klubon keresztül tíz bank, továbbá a Bank of China Zrt. és az EIB felé. A kínai pénzt vállalatfinanszírozásra használja az MVM, az EIB-től származót pedig a rendszerirányító Mavir áramátviteli hálózatának megerősítésére, bővítésére és a Magyar Földgáztároló létesítményeinek felújítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.