Az egyéni gazdaságok nagyobb mértékben csökkentették sertésállományukat, mint a gazdasági szervezetek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiadványából. A június 1-jei állatlétszám részleteit bemutató jelentésből kiderül, hogy az 1990-es évek elején még többségben lévő háztáji tartás egyre inkább háttérbe szorul. Jelenleg a sertésállomány 77 százalékát tartják gazdasági szervezetek, az egyéni gazdaságokban pedig a sertések 23 százalékát hizlalják.
Idén június 1-jén az egy évvel korábbi létszámnál 219 ezerrel kevesebb, 2,8 millió sertést jelentett a KSH, ami 7,2 százalékos csökkenés. A 176 ezres anyakoca-állomány pedig 7 ezerrel, 3,9 százalékkal volt alacsonyabb a tavaly júniusinál.
Lényeges különbség mutatkozik az állománycsökkenésen belül a gazdasági szervezetek és az egyéni gazdaságok között: előbbieknél a sertéslétszám egy év alatt 89 ezerrel, vagyis 4 százalékkal mérséklődött, míg az egyéni gazdaságokban a 130 ezres visszaesés 17 százalékos csökkenés. Az anyakocalétszám csökkenéséből is jobban kivették a részüket az egyéni gazdaságok, hiszen a gazdasági szervezeteknél 2 ezerrel volt kevesebb anyakoca, ami 1,4 százalékos visszaesés, míg a magángazdáknál az 5 ezres kocalétszám-csökkenés 12 százalékos visszaesést jelent.
Az évek óta – egy év alatt 22 ezerrel, 864 ezerre – növekvő szarvasmarha-állomány 60 százalékát a gazdasági szervezetek, 40 százalékát egyéni gazdaságok tartják. Az állomány a gazdasági szervezeteknél az elmúlt egy évben nem változott, a teljes létszámnövekedést az egyéni gazdaságok adták. A tehéntartásban is nagy a különbség a gazdasági szervezetek és az egyéni gazdaságok között: az előbbiek által tartott tehenek száma 2 ezerrel csökkent, miközben az egyéni gazdaságoknál 16 ezerrel bővült.
A juhállomány változásában a csökkenés ellenére is biztató, hogy az anyajuhok száma 812 ezer volt, ami 22 ezres, 2,7 százalékos növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Az összlétszám ennél némileg nagyobb arányban csökkent: a 36 ezer darabos mínusz 3 százalékos visszaesés a tavaly júniusihoz viszonyítva, a juhállomány így 1,2 millió darabos. A juhállomány 87 százalékát egyéni gazdaságok, 13 százalékát gazdasági szervezetek tartják, ez az arány az utóbbi tíz évben nem változott. Itt a gazdasági szervezetek csökkentették inkább az állományukat, a náluk megfigyelt 10 ezer darabos visszaesés 5,8 százalékkal kisebb állományt, míg az egyéni gazdaságok állatszámot tekintve nagyobb, 27 ezer darabos juhállomány-csökkenése 2,5 százalékos visszaesést jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.