Meddig mehetnek feljebb az ingatlanárak? Továbbra is megéri ingatlanba fektetni? A sokakat foglalkoztató kérdéskörről a Duna House készített elemzést, melyben megvizsgálták az egyes környező és nyugat-európai országok trendjeit, hogy esetükben milyen mértékű volt 2008 óta az áremelkedés, továbbá, hogy a jelenlegi árak mellett mekkora hozamokkal lehet kalkulálni egy ingatlanbefektetés esetén.
Az árindex a 2008. év eleji bázisértékhez viszonyítva a legkisebb csökkenést Csehországban mutatta a régiós országok közül, a vizsgált 9 év alatt a cseh értékek voltak a legkiegyenlítettebbek. 2008-hoz képest a legalacsonyabb indexérték Szlovéniában figyelhető meg, ahol jelenleg is csak 83 ponton áll, tehát még nem érte el a válság előtti szintet. Szlovéniához hasonlóan Horvátországban sem közelítette meg az index a kiindulási szintet. Szlovákia félúton helyezkedik el Csehország és Magyarország magas, valamint Szlovénia és Horvátország alacsony értékei közt. A növekedés mértéke ugyan lényegesen elmarad a magyar értékektől, de a hazai növekedéssel egyidőben a szlovákoknál is emelkedni kezdett az index és ez néhány kisebb megingással a mai napig tart.
A vizsgált közép-európai országok körében vezető Csehországnál is magasabban jár az árnövekedés Németországban, melynek 130-as értéke magasan kiemelkedik. Németország különlegesnek számít abban a tekintetben is, hogy 2008 után nemhogy csökkent volna az index értéke, hanem – néhány minimális megingástól eltekintve – folyamatosan emelkedett. Az Egyesült Királyság 2017. első negyedévi értékét a csehek már megelőzték, Magyarország pedig egyre közelebb kerül hozzá.
Látható tehát, hogy a szomszédos országokhoz képest hazánk már így is jelentős árnövekedést produkált. A szintén vizsgált fejlett nyugat-európai országok és főként Csehország drasztikus áremelkedése azonban arra enged következtetni, hogy Magyarországon is van még lehetőség további növekedésre. A Duna House saját árindexének második negyedéves adatai alapján további árnövekedés történt a hazai piacon.
A vizsgálatba bevont országok közül a legjobb hozam Magyarországon érhető el, lényegesen megelőzve a többi országot. Az itthon realizálható közel 6,5 százalékos hozam Európa egészét tekintve az 5. helyre elég. Így bár meredeken emelkednek az eladási árak, továbbra is jó befektetés ingatlant vásárolni.
A Duna House vizsgálatba az újépítésű lakások nem kerültek be, mivel azok nagymértékben befolyásolják az eredményeket. A legnagyobb hozammal kecsegtető Moldovában a kis- és közepes méretű lakások esetén elérhető hozam meghaladja akár a 11-12 százalékot is. Az ezüstérmes Ukrajnában szintén kiemelkedően magas, 9 százalék körüli hozamra számíthatnak az ingatlantulajdonosok. Montenegró előkelő, harmadik helyezését javarészt a budvai, tengerparti ingatlanoknak köszönheti, melyek igen felkapottá váltak. A lista másik felén álló Németország folyamatosan drágul, így egyre kisebb az elérhető hozam. Az ország déli részén fekvő városok, mint München vagy Frankfurt még a fővárosnál is költségesebbnek bizonyulnak. Hasonló a helyzet az Egyesült Királyságban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.