Szeptemberben várhatóan újabb kínai üzletember-küldöttség érkezik Magyarországra az itteni befektetési lehetőségek felmérésére. A fórumot a Dentons szervezi számukra, a jogi iroda nemrég hozta létre a Kína és Kelet-Közép-Európa gazdasági együttműködését támogató munkacsoportját budapesti központtal. A cég egyéb eszközökkel is igyekszik felhívni a kínai beruházók figyelmét Magyarország üzleti vonzerejére.
„A Dentons ebben az évben már két olyan magyarországi üzleti fórumot tartott – az egyiket a kínai befektetési ügynökséggel, a CIPA-val közösen –, amelyeken megismerhette a kínai befektetők várakozásait” – mondta a Világgazdaságnak Susan Wang, az ügyvédi iroda Kelet-Közép-Európával foglalkozó kínai munkacsoportjának vezetője. Ezek az iparágak nagyon népszerűek Kínában is. Magyarországnak ráadásul jók az adottságai ahhoz, hogy az Európába igyekvő kínai cégek logisztikai központjává váljon. A kínai befektetők 2005 és 2016 között 6,1 milliárd dollárt fektettek be az itteni vegyipari, közlekedési és technológiai ágazatokba.
Susan Wang szerint megtelepedésre ösztönözheti a kínai vállalatokat az is, hogy a kínai Wanhua vegyipari óriás Európában először nálunk vert gyökeret 2011-ben a BorsodChem megvásárlásával. A kelet-magyarországi társaságot azóta a világ legversenyképesebb MDI (poliuretán-alapanyag) gyártójává fejlesztette. Eddig mintegy 1,3 milliárd eurót fektetett a BorsodChembe, és további jelentős beruházásokat is tervez. A Wanhua tapasztalatait más, a régió iránt érdeklődő kínai cégek is átvehetik.
Susan Wang azt is megjegyezte, hogy hamarosan irodát nyithatnak Magyarországon a különböző iparágakba befektetni kívánó kínai cégek, de ezeket egyelőre nem kívánta megnevezni. Vannak persze kihívások is a két ország gazdasági együttműködésében. Susan Wang a nyelvi, kulturális és kommunikációs akadályokat, különbözőségeket említette, amelyek miatt egyes kínai befektetőjelöltek tévesen úgy érezhették, hogy a régiónkban nem látják őket szívesen. A Dentons részben ezért is hozta létre kelet-közép-
európai–kínai munkacsoportját, és azért bízta a munkacsoport vezetését egy kínai ügyvédre, hogy még több befektetés valósulhasson meg Magyarországon és a régióban.
Legutóbb áprilisban jelentettek be kínai beruházást Magyarországon. A BYD Company Ltd. Komáromban megnyitotta a mintegy 6,2 milliárd forintból kialakított elektromosbusz-gyárát, amelyhez kutatás-fejlesztési központ és akkumulátortesztelő üzem is tartozik, és ahol 300 fővel évi 400 busz gyártását tervezik.
A magyar kormány tavaly novemberben stratégiai együttműködési megállapodást kötött a beépített, kárpitozott autóutasterek globálisan is jelentős súlyú gyártójával, a kétharmad részben kínai kézben lévő Yanfenggel. A társaság pápai gyára a legnagyobb a csoporton belül, az egységet egy áprilisi közlés szerint 7,4 milliárd forintból bővítenék. Tavaly októberben adták át a kínai Himile európai gyártó- és szolgáltató központját Székesfehérváron. A Himile a világ legnagyobb vulkanizálóformákat gyártó vállalata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.